Depodaki mazotum yeter mi?

Teknelerde kullandığımız dizel motorların ortalama yakıt sarfiyatını hesaplayabilirsiniz. Bunun sayesinde hem seyrinizi garanti altına alır hem de yanlış gösteren yakıt tankını test edebilirsiniz.

Dizel deniz motorları da diğer motorlarda olduğu gibi, kullanıldıkları devire göre yakıt sarfiyatı yaparlar. Yüksek devirlerde ve tam yol seyirlerde yakıt tüketimi artacaktır. Dizel motorlar tam devirde, beygir başına 180 gr yakıt harcarlar. Motorunuzun beygirini ve tam devri biliyorsanız kolayca yakıt tüketimini hesaplayabilirsiniz. Fakat her zaman tam devir yol yapmaktan çekinin. Tam devir sadece manevra sırasında, motor yeterince ısınmışken ve çok kısa süreli yapılmalıdır.

Saatlik Yakıt Tüketimi Formülü = (Motor Beygir x 0,18 x Yüzde Devir)

Yüzde devir hesabı için, motorunuzu yaptığı maksimum deviri bilmelisiniz. Örneğin maksimum deviri 3200 olan bir motorun 2600 devirdeki yüzdesini bulmak için 2600/3200=0,81 olacaktır.

55 Beygire sahip ve 120 lt deposu olan bir yelkenli tekne, maksimum deviri 3200 olan ve 2400 devirde uzun yol yapan yelkenli için;

Saatlik Yakıt tüketimi : 55 x (2400/3200) x 0.18  lt = 7,45 lt çıkacaktır. Bu durumda tekneniz ortalama koşullarda 16 saat yol yapacaktır.

Yukarıdaki yakıt tüketimi ortalama bir hesaptır. Akıntıya ve yüksek dalgalara karşı tırmanırken, motor daha çok zorlanacağı için yakıt tüketimi bir ölçüde olsa artacaktır veya akıntı ve dalga yönünde seyir yapıldığında tüketimin azalacağı unutulmamalıdır.