Temel Kurallar

ISAF Temel Kurallar – Bölüm 1

1 GÜVENLİK 
1.1 Tehlikede olanlara yardım 
Bir tekne veya yarışçı, tehlikede olan bir kişiye veya tekneye mümkün olan her yardımı yapacaktır.
1.2 Can-kurtarma Ekipmanı ve Kişisel yüzdürücü 
Sınıf kurallarının başka  şart önermediği durumlarda bir tekne içindeki herkes için yeterli can kurtarma ekipmanı bulunduracaktır ve bir tanesi acil durum kullanımı için hazır olacaktır. Her yarışçı, şartlar için uygun kişisel yüzdürücü giymekle şahsen sorumludur.
2 DÜRÜST YARIŞMA 
Bir tekne ve sahibi, yarışlara sportmenlik ve dürüst yarışmanın tanınmış prensipleri uyarınca katılacaktır. Bir tekne bu kural uyarınca, ancak bu prensipleri açıkça ihlal ettiği tespit olursa cezalandırılabilir. Bu kural  uyarınca diskalifiye, teknenin serideki derecelendirilmelerinden  atılamayacaktır.
3 KURALLARIN KABULÜ
Bu yarış kuralları ile yönetilen bir yarışa katılmak ile her yarışçı ve tekne sahibi:
(a)  kurallar ile yönetileceğini;
(b)  kurallar uyarınca verilecek cezaları ve diğer uygulamaları, içindeki  temyiz ve gözden geçirme hakları saklı kalmak  şartı ile,  karşılaşılabilecek her olayın,  kurallar uyarınca kesin bir kararı olacağını kabul edeceğini ; ve
(c)  Kurallar uyarınaca belirlenemeyecek bir mesele olduğunda, ISAF veya  Spor Arbitrasyon Mahkemesi tarafından temin edilen tüm iç çözümler  tükenmeden, bir hukuki merci veya mahkemeye başvurmayacağını, kabul eder.
4 YARIŞMA KARARI 
Bir teknenin bir yarışa katılma kararı veya  yarışa  devam etmesi  sorumluluğu sadece kendisinindir.
5 YASAKLANMIŞ MADDELER VE METODLAR
Bir yarışmacı, Olimpik Hareket Anti-Doping Kodu veya Dünya AntiDoping Ajansı tarafından yasaklanmış bir maddeyi almayacak veya bir metodu kullanmayacaktır ve ISAF Yönetmelik 21, Anti-Doping Koduna  uyacaktır. Bu kuralın ihlali iddiası veya kuralın ihlali Yönetmelik 21
uyarınca ele alınacaktır. Bu protestoya neden sayılmayacaktır ve kural 63.1 uygulanmaz.
By |2019-01-25T12:44:15+00:00Ocak 27th, 2012|Categories: Yarışçılık|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin