--Seyirde pervane durumu

Seyirde pervane durumu

Pervane tornistan…

Yelken seyrinde, pervanenin nasıl olması gerektiği konusu her zaman tartışmaya açık olmuştur. Bu konuyla ilgili her zaman denizcilerden birbirinden farklı yorumlar gelir.

Yelken seyri sırasında bir fonksiyonu olmayan pervanenin dönmesi ve yoksa dönmesinin engellenmesi mi gereklidir sorusunun cevabı her zaman farklı görüşlerin konusu olmuştur. Pervanenin yelken seyri sırasında boşta kalması, dönmesine ve seyirde motordan gelen bir vınlama sesi, bir vibrasyon titreşimi yapacaktır. Bu durumda vites tornistana alınırsa, pervane kitlenecek ve dönmesi engellenmiş olacaktır. Bu daha doğru bir yöntemdir. Çünkü gereksiz yere şaft dönmez veya sail drive dönmez, dişlileri eskime yapmaz. Ayrıca katlanır pervanelerin kapanmasını sağlamak için bu tornistan vites hareketi gereklidir.

Bazı yorumlara göre, duran pervaneye çapan su, pervaneyi geriye doğru zorlayacaktır ve zarar verecektir. 3000 devir dönen bir sistemin 6-8 knot giden bir yelkenlideki suyun etkisinden zorlanacağını düşünmek pek doğru değildir.

Fakat pervanelerin dönmesinin mi veya durmasının mı daha fazla hıza etki edeceği konusu tartışmalıdır. Size tavsiyem seyir yelken seyri sırasında, motor kapalıyken, vibrayonu ve sesi kesmek için vitesi tornistan yapmanızdır.

By |2019-01-28T15:32:17+00:00Ağustos 11th, 2014|Categories: Püf Noktalar|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin