--Yüksek Basınç Alanı Nedir?

Yüksek Basınç Alanı Nedir?

Yüksek Basınç Nedir?

Yüksek basınç alanı, çevresine göre basıncın yüksek olduğu bölgeler için isimlendirilen bölgedir. Yüksek basınç alanlarında hava alçalır hareketlidir yani aşağı yönlü hareket yapar. Hava yoğunluğu ve ağırlığı fazladır. Hava ve rüzgarlar merkezden dışarıya doğru yönlenirler. Yer çekimi, yüzeye yakın olan yoğun havaya daha çok etki eder.

Havanın merkezden dışarıya doğru dönüş hareketi, dünyanın hareketi ile orantılıdır. Kuzey yarımkürede yüksek basınç merkezinde, rüzgarlar saatin dönüş yönünde sapmaya uğrarlar.

Genellikle kutup bölgeleri, soğuk havaya sahip oldukları için, soğuyan hava alçalır, küçülür, hacmi sıkışır ve yoğunluğu artar bu sebeple termik yüksek basınç merkezlerini oluştururlar. Kutuplardaki bu basınç merkezleri, sürekli termik yüksek basınç merkezidir ve yıl boyunca değişmez.

Yüksek basınç bölgelerine antisiklon adı verilir. Bunun başka bir anlamı da siklonik bir havanın olmayacağı demektir. Yani gök gürültüsü, fırtına, dolu gibi olumsuz hava koşulları antisiklon bölgelerinde oluşmazlar. Genellikle hava açık ve bulutsuz olur. Rüzgarın hızı 10 km/saat’i geçemez.

 

By |2019-02-03T01:46:56+00:00Ekim 20th, 2017|Categories: Meteoroloji Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin