--Türkiye Hakim Rüzgalar

Türkiye Hakim Rüzgalar

Ülkemizde her mevsim, etkili olan rüzgarlar vardır. Örneğin yaz aylarında kuzeyli rüzgarlar etkin olmaktaykeni kış aylarında şiddetli güney rüzgarlarına dikkat etmek gerekir. Ülkemizde kuzey yönlerden, poyraz, yıldız ve karayel rüzgarları eser. Güney yönlerden ise, imbat, keşişleme ve lodos rüzgarları etkilidir.

Yaz Mevsimi Rüzgarları

Ülkemizde yaz mevsiminde genelikle sert kuzeyli rüzgarlar hakimdir. Karadeniz nispeten olsa da Marmara ve Ege’de sert poyraz ve yıldız rüzgarı hakim rüzgardır. Bu rüzgarlar etezyen rüzgarları da denir. Fırtına takviminde yer alan bazı günlerde sert kuzeyli etezyen rüzgarları esebilir.

Yaz mevsiminde ise yağış beklendiği günlerde, oraj oluşabilir. Oraj yani fırtına sırasında, kısa süreli ama oldukça sert karayel rüzgarları esebilir. Oraj oluşumu, Marmara’da özellikle Haziran – Ağustos aylarında etkindir.

Yazın, sert güneyli rüzgarlar esmez. O yüzden genellikle şiddetli lodos görme ihtimali yoktur.

• Yaz mevsiminde denizciler, ani gelişen ve karayel ile birlikte gelen orajlara dikkat etmelidirler. Aynı zamanda kuzeyden sert esen fırtınalı günlerde çok dikkatli olunmalıdır, gerekirse seyir iptal edilmelidir. Etezyen rüzgarları Ege’de sert esebilir.

Kış Mevsimi Rüzgarları

Ülkemizde hem kışın hem yazın kuzeyli rüzgarlar etkili olmaktadır. Ama özellikle son baharın sonlarından itibaren şiddetli olan güneybatı yönünden esen Lodos rüzgarına, kışın çok dikkat edilmelidir. Lodos, güneyli olduğu için kış mevsiminde sıcaklık arttırıcı etki gösterir fakat denizden geldiği ve sıcak olduğu için yüksek nem taşımaktadır. Lodosun arkasından büyük olasılıkla yağmur veya kar yağışı gelir, kuzeyli rüzgarlar ile de soğuma başlar.

O yüzden, deneyimli büyüklerimiz ‘’lodosun gözü yaşlıdır.’’ derler.

Kışın, lodos rüzgarına çok dikkat edilmelidir. Denizden geldiği için özellikle Marmara’nın kuzey sahillerini, Ege ve Akdeniz sahillerinde büyük dalgalar oluşturur.

Lodos’un hızı 100 km/saati geçebilir. Sadece Karadeniz sahilleri lodos bakımından korunaklıdırlar. Doğu ve Batı Rüzgarları Doğu yönünden esen gündoğusu ve batıdan esen günbatısı rüzgarları fazla etkin değillerdir. Uzun süreli ve çok şiddetli estikleri görülmez. Denizciler için tehlikeli olmazlar.

Günbatısı rüzgarı, ülkemizin batı bölgelerinde yağışa neden olabilir.

By |2019-02-02T16:31:19+00:00Ekim 20th, 2017|Categories: Meteoroloji Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin