Kırağı nedir?

Kırağı, havanın içinde bulunan nemin, sıvı forma dönüşemeden hızlı soğuma neticesinde buz formuna geçmesidir. Sıfır derecenin altındaki sıcaklıklarda gerçekleşmesi mümkündür. Kısacası kırağı, yeryüzü üzerindeki yoğunlaşmanın buz kristalleri şeklinde olmasıdır. Kırağı oluşması için havanın, neme doymuş olması gereklidir. Kırağı, bir yağış biçimi değildir.

Kırağı nasıl oluşur?

Kırağı, nem bakımından yüklü olan hava, toprağın üstündeyken, toprağın hızlı soğuması sonucunda havanın etkilenmesinden oluşur. Toprak, bazı koşullarda havadan daha hızlı soğumaya uğrar. Toprağa ve yer yüzeyine yakın bulunan hava, bu soğumadan etkilenir ve soğumaya uğrar. Bu soğuma sonucunda içindeki nemi taşıyamaz. Havanın taşıyamadığı nem, sıfır derecenin altındaki soğuk hava nedeniyle, bitkilerin, toprağın veya araçların üzerinde buz kristallerine dönüşür. Buna kırağı denir.

Kırağı ne zaman oluşur?

Kırağı oluşması için nem, sıcaklık ve havanın basınç değerlerinin uygun olması gerekir. Kırağı oluşması için havanın genellikle açık, nemli, rüzgarsız olması gerekir. Rüzgarlı ve bulutlu havalarda kırağı oluşumu görmek mümkün değildir.

By |2019-02-02T16:28:21+00:00Ekim 20th, 2017|Categories: Meteoroloji Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin