Fırtına Nedir?

Fırtına, rüzgarın alışıldık ortlama seviyeden daha hızlı bir şekilde esmesine ve zor koşullar yaratmasına denir. Rüzgar hızı 27 knot’ı geçtiğinde, kuvvet tablosunda 7 bofor ve üzeri olduğunda rüzgara artık fırtına denilmektedir. Fakat fırtına kavramı değişkenlik göstermektedir. Amatör denizcilerin ve yelkencilerin, bazıları 15 knot rüzgar hızının üzerindeki havaya, bazıları ise 30 knot rüzgarın üstündeki havaya ”fırtına” olarak adlandırmaktadır. Dolayısıyla fırtına aslında çok yanlış kullanılan bir terim haline gelmiş ve kişinin yorumuna özgü bir kavram olmuştur.

Fırtınaya yakalanan yelkenli tekneler, herhangi bir limana yada marinaya sığınamayacak kadar açıktaysalar, fırtınaya hazırlık yapmaları gerekir. Şiddetli rüzgara karşı yapılacak en etkili önlem, yelkene camadan vurmaktır. Bunun anlamı yelkenin alanını küçülterek, rüzgardan daha az faydalanmaktır. Bu şekilde rüzgarın teknemizi bayıltıcı etkisinin birazda olsa önüne geçilmiş olur. O da yetmiyorsa teknedeki ana yelken indilir ve ön yelkenle(flok veya cenova) seyire devam edilir.

Geceleyin seyir yapan yatlar ve tekneler şiddetli rüzgarlara yakalandıklarında tüm ekipte güvenlik çakarları bulunmalıdır .Ayrıca ekip güvertede duruyorsa güvenlik bakımından herhangi bir yere bağlı olmaları tavsiye edilir. Çünkü hem dalgalı, sert rüzgarlı bir denizde hemde geceleyin, suya düşen adamın kurtarılması çok zordur. Ayrıca fırtınalı havalarda teknemiz dalgalar veya sağnak yağmur sonucu su alır, bunu boşaltmak için gerektiğinde sintine motorlarını açık bırakmak gerekebilir.

Tabiki bazı fırtınalar şimşekli ve gök gürültülü olabilir. Böyle durumlarda en güvenli yerler kapalı alanlardır fakat denizde de bunlara yakalanabiliriz. Eğer tanker, şilep, büyük yolcu gemileri gibi yıldırım tehlikesine karşı sistemlenmiş bir teknemiz yoksa en kısa sürede limana dönmek yapılacak en doğru davranıştır. Şimşeğin hareketi rastgele bir harekettir ne zaman nasıl oluşacağı bilinemez. Genelde bulutlar arası gezen bu elektriksel hareket bazen yer yüzünü de etkisi altına alabilir.Şimşekli havalarda eğer denizde isek, mümkün olduğunca metal ve metalik olan tüm aksesuarlardan uzak durmalıyız. Yıldırım, büyük olasılıkla en yüksek yer olan yelken direğine isabet edecektir.

Eğer topraklaması yapılmamış bir yelkenli teknedeysek, direğin altına kalın bir kablo takılıp denize atılırsa, bir ölçüde de olsa topraklama yapabiliriz.Ülkemizde tropik kuşaklardaki gibi veya okyanuslardaki gibi çok şiddetli fırtınalar oluşamaz. Ama gene de tedbir almak gerekir. En azından denizdeyken ve denize çıkarken hava raporlarına bir göz atmalıyız.

By |2019-01-25T16:16:56+00:00Şubat 9th, 2013|Categories: Meteoroloji Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin