--Bulut nedir? / Bulut nasıl oluşur?

Bulut nedir? / Bulut nasıl oluşur?

Atmosferdeki su damlacıklarının ve/veya buz kristallerinin bir araya gelmesine ve yoğunlaşmasına bulut adını veririz. Bulut, bir diğer anlatımla, su buharlarının göz ile görünür bir hale gelmesidir. Bulutların oluşması için milyarlarca su buharının bir araya gelmesi gerekir.

Bulutların rengi beyazdır, ışığı yansıtırlar. Fakat bazı zamanlarda çok yoğun ve kalın bulutlar, gri, koyu gri ve siyah görünürler. Bunun sebebi bulutun kalınlığından dolayı güneş ışığını geçirmemesidir ve içindeki damlacıkların büyümesidir.

Bulut nasıl oluşur?

Bulutların kaynağı yer yüzündeki, göl, deniz, okyanus gibi su kaynaklarıdır. Su kaynaklarından buharlaşan çok minik boyuttaki su buharı yükselmeye başlar ve bulundukları ortamda nemin artmasına sebep olurlar. Havayı kuru halden daha nemli hale getirirler.

Su buharı yükseldikçe, hava basıncının azalmasın ve havanın soğumasından dolayı büyümeye başlar ve mikro damlacıkları oluşturur. Yükseklere çıkıldıkça hava basıncının düşmesi ve havanın soğuması olağan bir doğa kuralıdır. Biz, bulutu gördüğümüzde aslında mikro damlacıkları görmekteyiz. Bulutun hacmi çok geniş olduğu için, mikro damlacıklar hemen yağmur olarak aşağıya düşemezler. Çok miktarda damlacığın birleşiminden yağmur damlası oluşabilmektedir.

Bulutların altı neden düzdür?

Atmosferde yükselen su buharı, havanın değişen şartlarından dolayı su damlasına dönüşür yani bulutu oluşturur. Genellikle sıcaklık ve basınç yatayda hemen hemen aynıdır o yüzden bulut oluşumu da aynı bölgede yoğunlaşacaktır. Bundan dolayı bulutun alt kısmı, yoğunlaşmanın en fazla olduğu yerdir,bu yüzden bulutların altı daha düz gibi görünmektedirler. Bulutun üst taraflarına doğru yoğunlaşma ve damla oluşumu devam ettiği için bulut kıvrımlı bir şekil alır.

Bulutlar nasıl sınıflandırılır?

Bulutlar görünümlerine göre üç ana grupta ve yedi alt sınıfa göre sınıflandırılmıştır. Her bulut, ayrı bir hava hareketinin veya değişiminin habercisidir. Yüksekliği, şekli, hacmi ve taşıdıkları su damlası kapasiteleri çok farklıdır. Bazıları su damlası değil, buz kristallerinden oluşurlar. Sirrus, kümülüs ve stratus bulutların üç ana grubu oluştururlar. En üst katman bulutları Sirrus’lardır.

 

By |2019-02-03T01:39:20+00:00Ekim 18th, 2017|Categories: Meteoroloji Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin