--San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

Portofino Gezi Rehberi

Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik. Üstelik tarihinin orta çağa dayandığını da bilmiyorduk. O yüzden rotamızı Sieana’ya çevirmiştik. Buranın yol üzerinden küçük bir rota değişikliği gerektirdiğini gördüğümüzde “e haydi bir bakalım” niyetiyle girdik. Hava oldukça kapalı ve hafif serinlemişti. Ulaştığımzda arabayı park ederken yağmur başladı. Yağmura aldırış etmeden arabadan indik ve kale surları gibi çevrili şehrin bir kapısından giriş yaptık. Oldukça tursitik olduğu için tarihi yapının tüm giriş katları hediyelik eşya satıcıları, sanatçılar ve şarap mağazaları ile çevrilmiş.

Siena iline bağlı olduğundan ve etrafı surlarla çevrili olmasından dolayı çok iyi korunmuş bir ortaçağ kasabası olduğunu öğrendik. San Gimignano’nun UNESCO tarafından dünya mirası olarak sayılması ve korunmaya alındığını öğreniyoruz. Günümüzdeki Manhattın’daki yüksek binaları gibi şehrin birçok yerinde kuleler olduğu için ortaçağ devrinin Manhattın’ı olarak nitelendiriliyor. Kulelerin, soylu ve zengin aileler tarafından bir yarış amacıyla ve hiçbir fonksiyonu olmadan yapıldığını öğrendiğimizde şaşkınlığımızı gizleyemedik. San Gimignano’da 13. YY’da aileler zenginliklerini kanıtlamak için en uzun kuleyi yaptırmak için yarışırlarmış. Zamanında 50’den fazla kule olduğu söylensede günümüde bu kulelerden 14 tanesi halen ayakta kalmayı başarabilmiş.

Fakat tarihi yapısını oldukça hissediyorsunuz. Taş duvar ve yolları bir harika. Yağmurun şiddetini aldırmasından dolayı dükkanlardan birinden üç euroya bir şemsiye aldık. Şemsiyenin ömrü, San Gimignano turunu tamamlamaya yetmeden kırıldı zaten. Daracık tarihi sokaklarında sanat galerileri, ressamlar, bazı kafeler ve şarapçılar dikkati çekiyor. Yol boyunca oldukça geniş bir alanda üzüm bağlarını görmüştük. İtalya’nın en özel şarapları bu bölgede yetişen üzümden elde ediliyormuş ve San Gimignano’nun şarapları oldukça ün salmış. Biz bunu gezi sırasında öğrendik.

 

 

By |2019-01-29T10:41:56+00:00Eylül 28th, 2015|Categories: Gezi Rehberi|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin