SART nedir?

Acil durum sistemlerinin başka bir çeşitidir. EPIRB gibi uydular aracılığı ile sinyal gönderme özelliği yoktur. Tek görevi, yardım talebi yapan geminin yerinin, rahatça bulunmasını sağlamaktır.

SART nasıl çalışır?

SART üzerine gelen radar sinyallerini, güçlendirerek geri gönderir. Bir diğer anlatım ile aktif radar reflektörüdür. Çevresinden gelen radar sinyallerini, geri yansıtarak, bulunmayı kolaylaştırır. Üzerine radar sinyal, gelmediğinde bekleme durumuna geçer. 96 saat bekeleme (standby) süresi vardır.

Gemi terk edilmek zorunda kalındığında, can salına alınmalıdır. Yaklaşan yardıma gelecek deniz araçlarına, yer konusunda büyük kolaylık sağlar.

EPIRB ile SART birlikte çalışır. EPIRB ile gönderilen ilk uydu sinyalinden sonra yaklaşan gemilere SART ile radar sinyali geri yansıtılır.

SART nasıl görünür?

Diğer gemilerin radar ekranında, SART kesikli çizgiler halinde görülür. Bunun sonucunda yardım talebi olan deniz taşıtı rahatlıkla fark edilebilir. Yardım ulaşılacak yere çok daha kolay bir ulaşım imkanı sağlar. SART, radar ekranında, 12 nokta olarak görülür.

SART nasıl konumlanmalıdır?

Aktif bir radar yansıtıcısı olan SART, ne kadar yüksekte konumlanırsa o kadar verimli çalışacaktır. O yüzden SART’ı, en az bir metre yukarıda konumlandırmak, acil durumda daha faydalı olacaktır.

By |2019-02-03T01:10:51+00:00Kasım 19th, 2017|Categories: Denizde Güvenlik|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin