--Gece Seyir Önerileri

Gece Seyir Önerileri

Eski denizciler, ‘’gece denizler yabancı’’ olur derler. Bu deneyimlerinde çok haklıdırlar. Geceleri, gündüz gördüğünüz yer şekillerini, kayalıkları, bazı ışıksız şamandıraları ve denizi görmeniz mümkün değildir. Her gün seyir yaptığınız bir bölgeyi bile geceleyin tanımanız asla mümkün değildir. O yüzden gece seyre oldukça dikkat gerektiren ve tecrübe gerektiren bir seyirdir.

Gece seyri öncesi bölgeyi inceleyin;

Bir bölgede gece seyri yapacaksanız mutlaka, bölgeyi deniz haritalarından inceleyiniz. Bölgede su üzerinde ışıksız kayalıklar olabilir. Örneğin İstanbul’da Yıldız Kayalığı, Ayvalık Sivrice açıklarında bulunan Müsellim Kayalığı bunlara örnektir. Ayıca gemilerin demirlediği ve geceleri ışıkları olmayan şamandıralar çok tehlikelidir. Geceleri asla görünmezler ve büyük kısmı, deniz haritalı gps’lerde görünmezler.

O yüzden seyir yaptığınız bölgeyi iyi incelemelisiniz. Mümkünse haritalı bir gps ile seyir yapmanız, işinizi çok kolaylaştıracak ve güvenliğinizi üst düzeyde arttıracaktır.

Geceleyin ışık açtırmayın ;

Gece seyri sırasında, gözlerinizin ışık ile teması, uzun bir süre ayrıntılı görmenizi engel olacaktır. Gözün karanlığa alışma süresi yaklaşık otuz dakikadır. O yüzden teknedeki ekip uyarılmalıdır ve teknede ışık açılmamalıdır. Gözü daha az yoran kırmızı ışıkların kullanılmasını tavsiye ederim. Çakarları, mevcut teknelerin seyir fenerlerini, sahil deniz fenerlerinin ışıklarını görmenin zorlaşması, seyir emniyetini yoksun kılar.

Elektroniklerin ışıklarını kısın;

Teknede bulunan chartplotter, dijital göstergeler, telsiz gibi tüm ışık yayan elektroniklerin parlaklıkları azaltılmalıdır. Parlak ve fazla ışık veren her türlü ışık kaynağı, gözünüzü yoracak ve görüş kabiliyetinizi azaltacaktır.

Geceleyin bağlanın ve ışıklı can yeleği giyin; ,

Eğer küçük bir teknede veya bir yelkenlinin havuzluğunda seyir yapıyorsanız, sert hava koşulları da varsa kendinizi güvenlik kayışları ile tekneye bağlamanız emniyetli olacaktır. Gece karanlığında denize düşen kişileri görmek bulmak ve aramak oldukça zordur. O yüzden ışıklı bir can yeleği giyilmelidir.

Gece, balıkçı ağlarına dikkat edin;

Özellikle amatör veya küçük balıkçılar, denizin üstüne pet şişesine bağlı ya da küçük bidonlara bağlı parakete dediğimiz ağlar atarlar. Bu ağlara da ışık takmazlar. Genellikle kıyıdan en fazla otuz metre derinliğe kadar bunları atarlar. Geceleri bunları görmek neredeyse imkansızdır. Teknelerin pervanelerine sarılmaları tehlikeli sonuçlar yaratır. Motoru devre dışı bırakabilirler.

Gece seyrinde, eğer açık deniz seyri yapıyorsak, bu ağlar riskli olduğu için çok kıyıdan seyir yapılması güvenli değildir.

By |2019-02-02T23:22:51+00:00Kasım 19th, 2017|Categories: Denizde Güvenlik|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin