şamandıralar

{loadposition adsenseposition2}

 

Şamandıralar 

Denizcilerin denizlerdeki gözleridir şamandıralar. Seyirlerin öenmli yardımcılarıdırlar. Denzcilerin bölgeyi tanımalarına, geçiş yönlerini anlamalarına, limanları bulmalarına ve belkide en önemlisi tehlikeleri fark etmelerine yardımcı olurlar. Şamandıraların değişik boyut ve tipleri vardır. Çoğu geceleri de farkedilmeleri için ışıklıdırlar. 

6 tip şamadıra tipi vardır. Bunlar laterallar, kardinaller, izole edilmiş tehlikeler, emniyetli su, yeni batık ve özel olmaktadırlar. 

 

Lateraller 

lateraller

Lateral şamadıralar genelde dar kanal girişlerinde, liman girişlerinde geçiş bölgesinin anlaşılması için konulurlar. Seyirden genel deniz araçları, sancak taraflarını sancak laterale, iskele taraflarını iskele laterale vermeleri durumunda güvenli bir şekilde kanaldan geçebilirler. Ülkemizde

Deniz Giray Notu: Ayvalık giriş kanalı bu şamandıralara verilebilecek en güzel örnektir. Sisteme dikkat etmeyen denizciler yıllardır kumlara oturmaya devam etmektedirler. 

 

 

Kardinaller 

denizkardinalleri

Kardinaller, tehlikeli bölgelerde geçiş yönlerini belirtirler. Kuzey, Doğu, Güney ve Batı olmak üzere dört çeşittirler. Deniz araçlarının güvenli geçiş yönlerine göre yerleştirilirler. Örneğin güney kardinali sadece bulunduğu bölgenin güneyinin güvenli geçişe uygun olduğunu belirtirken aynı görevi kuzey, doğu ve batı karinalleride yapar. Ayrıca geceleri anlaşılabilmeleri için üzerlerine seri çakarlı veya hızlı seri çakarlı fenerler konulmuştur. Yönleri saat yönleri ile birleştirilirse rahatça ne anlama geldikleri anlaşılabilmektedir. 

Örneğin saatin 3 yönü, pusulada doğuyu simgeler, dolayısıyla doğu kardinali 3 kere çakmaktadır. Saatin 6 yönü güneyi simgeler, dolayısıyla güneyimden geç kardinali 6 kere çakar.

 

 

İzole Edilmiş Tehlike

 

izoletehlike

Bu tip şamandıralar altlarında tehlike olduğunu ve bölgeden uzak durmanız gerektiğini belirtirler. Genelikle FL (2) ‘dirler yani 2 kere beyaz çakarlar.

Deniz Giray Notu: İstanbul Kalamış Koyu’ndaki kayalığın üzerinde olmasına ve geceleri çakarlı olmasına rağmen yıl onlarca tekne dikkatsiz, bilgisiz ve yakın seyir nedeniyle kayalara çarpmaktadır.

 

 

Güvenli Su 

guvenlisu

Bölgenin derinliklerinin uygun olduğunu belirtirler. Herhangi bir kayalık ve sığlık bulunmadığının bilgisini verirler.

Deniz Giray Notu: Sahillerimizde pek görülmesi mümkün değildir. D-Marin Göcek önünde yatçılara bölgenin güvenli olduğunu belirten bir adet bulunmaktadır. 

 

Yeni Batıklar

yenibatik

2002 Yılında, İngiliz Kanalı’nın yaklaşık 20 mil kuzeyinde içinde lüks arabalar bulunan Kargo Gemisi Tricolor’ın yoğun sis nedeniyle başka bir kargo gemisiyle çarpışarak batması sonucu, tehlikeli bir sığlık oluşmuştur. Yoğun trafiğin yaşandığı bu kanaldan geçişler sırasında bir çok diğer geminin bu batığa çarpmasından dolayı yeni bir batık şamandırası üretilmiştir. Bu şamadıranın şekli yukarıdaki gibidir. 

 

 

Özel Şamandıralar 

ozelsamandira

Bu şamandıralar boru hatlarını gösterdiği gibi, özel bölgeler de göstermektedirler. Aynı zamanda askeri korumalı bölgelerde özel bölge sınıfında olduğu için o bölgelerde de bulunurlar. 

 

 

By |2019-02-02T23:03:15+00:00Ocak 31st, 2012|Categories: Denizcilik Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin