Denizci Bağları

Denizci – Yelkenci Bağları 

kropi

 

 

Kropi Durdurucu bağ olarak bilinir. Gerçek adı kropi olmasına rağmen sekiz rakamına benzediği için bir adı da sekiz anılmaktadır. Kör düğümün aksine sıkışma yapmaz ve kolay çözülebilir.

Kullanım Yeri : Mapa, makara vb. yerlerden halatların kaçmaması amacıyla veya  iskota ve mandar haltalarının uçlarına aynı sebeple atılır. 

kazik

 

 

Kazık Kendi kendine çözülmesi zor olduğu için güvenli bir bağdır. Teknelerde, vardevela tellerine usturmaçaları bağlarken oldukça fazla kullanılır. Aynı zamanda limanda, iskele babası gibi yerlere bağlanmalarda kullanılır.

Kullanım yerleri : Usturmaçalara ve tekneleri babalara bağlamada

forali-kazik

 

 

Foralı Kazık bağının rahatça çözülmesi için yapılan çeşididir. Kalan halat çekilirse bağ çözülecektir.

anele

 

  Anela Üzerinde sürekli yük olan yerlerde izbarço gibi bağlar kullanılamaz. O yüzden anela bağı rahatlıkla yapılabilir ve çözülebilir.
 izbarco

 

   

İzbarço Denizde en çok gereken bağlardan biridir. Başlangıçta öğrenilmesi zordur ama öğrenildikten sonra hemen hemen her yerde kullanılabilinir. En önemli özelliği üzerinde yük olduğunda sıkışma yapmaması ve kilidi yardımıyla rahatlıkla açılabilmesidir. 

 zincir  

Zincir Elimizdeki bir halatı kısalmak için veya her hangi bir sebeple ucuna halatı bağlayarak fırlattığımız durumlarda halatın rahatça çözülmesi için kullanılır. Bu bağ ile 6 metre uzunluğundaki bir halatı yaklaşık 1 metreye kadar düşürebilirsiniz. Üstelik çektiğiniz zaman tamamı sıkışma yapmadan açılacaktır.

Kullanım yerleri : Can simitleri üzerinde veya uzun baş iplerini kısaltmak için.

     
 

iyi seyirler dilerim; 

   
     

 

By |2019-02-04T14:16:33+00:00Ocak 31st, 2012|Categories: Denizcilik Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin