Yelken Basılması / Acemiler için

Yelkenli bir teknede yelken basılmasının bazı püf noktalarını bilmek, işlerinizi oldukça kolay hale getirecektir. O yüzden bu yazımızda acemiler için kolayca yelken basma tekniklerini sırasıyla ve maddeler halinde listeledik.

 

1) Denize çıkmadan önce yelken halatlarınızı kontrol edin, hangi halatları kullanacağınızdan emin olun. Basma sırasında zaman kaybetmeyin.

2) Teknenin içinin neta olduğundan emin olun, devrilecek eşyaları kaldırın.

3) Eğer klasik ana yelken kullanıyorsanız ve lazbag varsa, fermuarını limandayken açın, denizde sallantıda açmayın.

4) Yelken basmadan önce açacağınız yeri iyi belirleyin, size çapariz verecek tekneler varsa, sığılaklar bulunuyorsa ve dar yerlerde yelken açmayın.

5) Motorunuzu yelken tamamen açılmadan ve rüzgarı doldurmaya başlamadan kapatmayın.

6) Yelken açarken teknenin başını daima rüzgara dik yapın ve motorla rüzgara karşı yol alın.

7) Rüzgara karşı giderken tek başınızaysanız, otomatik pilotu ayarlayın, değilseniz bir kişiyi rüzgara dik gidilmesi için görevlendiriniz.

8) Önce her zaman ana yelkeni basın. Havanın sert olduğunu düşünüyorsanız ve ana yelkeni basmıyorsanız, rüzgara 45 derece açı verin cenovanızı açın. Sizin için iyi seyirler, ana yelken basılması için biz devam edelim.

9) Ana yelkeni kontrol eden iskota halatını, bumbanın rahatça salınım yapabilmesi için biraz boşlayın. Bu sayede rüzgar değişimlerinde bumba kendisini ayarlayarak yelkeni doldurmadan boş tutacaktır.

10) Ana yelkeni basarken, klasik ana yelkenlerde, ana yelken yukarıya doğru çıkarken, lazybag halatlarına takılmamaları, göz ile iyice kontrol edilmelidir. Sarma ana yelkenlerde ise furlingin boş bıraktığı halatı, takılmadan ve gam yapmadan kolayca gittiğini kontrol edin.

11) Ana yelkenizi tamamen bastıktan sonra, ana yelken iskotasının boşunu alın.

12) Yelkenlerinize, ister sancaktan taraftan ister iskele taraftan rüzgar alarak doldurun.

13) Yelkenler rüzgar ile dolmadan ve tekne ilerlemeye başlamadan motoru kapatmayın. Sonrasında motoru kapatın.

14) Cenovayı açmadan önce hava durumuna bakın, hava sertse cenova arabalarını geriye alın, hava yumuşaksa ortada veya önde kullanın.

15) Rüzgara en az 60 derece açı verdikten sonra cenovanızı açın.

16) Telsizini 16. kanala ayarlayın , güneş battıysa navigasyon fenerlerini açınız.