Mandar Halatı

Mandarlar ana yelken, balon yelken, flok yada cenova gibi yelkenleri yukarı, direğin tepesine basmak ve indirmek için kullanılan halatlardır. Mandarları kaliteli ve doğru tipte seçmek yelken performansını büyük ölçüde artırır. Mandar halatlarında kalite kelimesinden kasıt, yelken halatının esnememesidir. Halatları az çok tanıyorsak gözümüzle ve elimizle kalitesini anlayabiliriz.

Yelkenli ile seyire çıkmadan önce mandarlar yardımıyla yelkeni yukarı bastığımızda en genel olarak yelkenin ön kısmındaki kırışıklar gidene kadar mandarı basarız. Genelde sert havalarda mandarların gergin olması gerekir. Fakat halatımız kaliteli değilse yada çok örgülü ise yani esneme payı yüksek bir halatsa özellikle rüzgarlı havalarda kısa süre sonra yelkenin ön yakasında(orsa yakası) tekrar kırışıklar görülmeye başlanır. Bu durum flok veya cenovalar da ise hafif bombeleşme olarak göze çarpar. İleri seviyede ve yarışan yelkenciler için esneyen bir mandarla denizde mücadele etmek boşuna zaman kaybından başka bir şey değildir. 

İyi bir mandar halatı özellikleri : 

  • Mandar halatlarının, en önemli özelliği, kesinlike esneme paylarının olmamasıdır. Elbette her halatın esneme payı vardır ama en aza indirgenmelidir
  • Güneşten korumalı olmalı, yeterince UV korumasına sahip olmalıdırlar.
  • Mandar halatları üzerine oldukça fazla yük biner. O yüzden standart bir naylon, polyester halatlar yerine, dynemaa, spectra, kevler gibi güçlü malzemeden yapılmış halatlar seçilmelidir.
By |2019-02-03T00:31:17+00:00Ocak 25th, 2012|Categories: Yelken Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin