--İskota Halatları

İskota Halatları

İskota halatları, yelken ile rüzgar arasındaki açıyı ayarlamamızı sağlarlar. Yelkenin büyüklüğü ile orantılı olarak çapları artar. İskota olarak kullanılan halatlarda en sıkı orsa seyrinde bile esneme payı çok önemli değildir. Zaten makara sistemleri ile kullanılırlar ve rüzgar kuvvetlendikçe gerginlikleri artar.

İskotaların seçiminde elimizde rahat kavrayacağımız genelde pamuklu gibi olanlar tercih edilir. Ayrıca ne kadar kalın olurlarsa o kadar rahat kullanılırlar ama küçük seyyar salmalı sportif teknelerde ve rüzgarsız havalarda kalın iskota sorun olmaktadır. Özellikle küçük teknelerde rüzgarın az estiği havalarda kalın iskotalar ağırlıklarından dolayı yelkene geniş açı vermeyi engelleyici özellik gösterirler. Üstelik bir de suya girmiş ve suyu emmişlerse iyice ağırlaşacaktırlar.

Şiddetli esen havalarda da ince iskota kullanmak uygun değildir. Sert rüzgarda dümen hakimiyetinin kaybolmasını engellemek ve tekne dengesini korumak için özellikle sağnaklı (hızlı rüzgar) havalarda yelkendeki fazla kuvvetin çabuk kaybedilmesi gerekebilir. Bu durumda iskotalar hızlıca bırakılırlar. İşte bu esnada özellikle ince iskotalar sürtünmeden dolayı elimizi yakarlar veya gerginlikten daha da inceldikleri için kullanımları zorlaşır. Elimizin yanma durumu nispeten eldiven ile çözülse de kullanım zorluğu devam eder. Ayrıca küçük sportif teknelerde yarışan ve kuvvetlerin el ile hissedilmesinin kullanım hakimiyetini arttırdığını düşünen iyi yarışçılar eldiven kullanmazlar.

İyi bir iskota halatının özellikleri : 

  • Güneşe karşı yeterince UV koruması olmalıdır. Güneşin etkisi zamanla UV koruması olmayan halatları yıpratacaktır.
  • İskota halatının dış katmanının koruması sürtünmelere dayanıklı olmalıdır.
  • İskota halatı çok sert veya yumuşak olmamalıdır. Sert halatlar, yelkendeki vinçlerde kullanılmaları zor olacaktır. Yumuşak halatların da esneme katsayıları fazla olacağı için uygun olmazlar.
  • Kuvvete göre doğru kalınlıkta ve tipte halat seçilmelidir.  Fazla yük binen koşullarda ince halat seçimi yapılması halinde, halatlar zorlamadan dolayı erken deforme yapacak veya kopacaktırlar.
By |2019-02-03T00:28:10+00:00Ocak 25th, 2012|Categories: Yelken Bilgileri|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin