Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Deniz Motoru Hava Yaparsa!

Özellikle yelkenli teknelerimiz, yapısı nedeniyle yanal yatma eğilimindedirler. Yakıt tankındaki yakıtın azaldığı durumlarda, yelken seyrindeki  yanal yatışlardan sonra yakıtın hava yapması son derece normaldir fakat havanın nasıl alınacağı bilinmelidir. 

.

volvo d2-40-55-20-30engine Denizde seyir halindeyken istenmeyen durumlarda yakıtın hava yapması, zincirleme olaylar ile oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Rüzgarlı bir havada marina girişinde, sahile yakın seyirlerde veya dar alanlarda motorun durması çoğu denizcinin korkulu rüyasıdır. Yakıt tankı göstergesinin arızalı olması, dikkatsizlik veya yelken seyrindeki yanal yatmadan dolayı deniz motorlarının hava yapması sık karşılaşılan bir sorundur.

Çözümü oldukça kolay olan bu durumu fotoğraflı örneği ile açıklayacağız.

volvopenta-seaengine

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken. Sorunu anlamaktır. Genelde motor stop ettiğinde en çok yapılan hata marşa sürekli basmaktır. Bu panik halinin, mantığın önüne geçtiği andır. Buna engel olmalısınız. Çünkü sürekli marş yapmak, aküden çok ciddi yüksek amperler çekmektedir ve aküyü bitirebilir ve çözümü olmayan sorunlara yol açabilirsiniz. Ayrıca sürekli marşa basmak, marş motorunu yakabilmektedir. Motorunuz seyir halindeyken stop ettiyse ve soğutma suyunda da bir sorun yoksa büyük olasılıkla hava yapmıştır. 

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken yakıt filtresini bulmanızdır. Yakıt filtresinin üzerinde daima bir hava pompası veya havasının alınması için bir tornavida yeri bulunur. Eğer yanınızda yedek yakıt varsa, öncelikle onu yakıt tankınıza koyduktan sonra, filtre üzerindeki hava pompasını pompalayın. Zaten eğer bu pompa elinize hafif geliyorsa ve rahatlıkla bastırabiliyorsanız, içerisinde hava olduğu açık ortadadır. Bu pompa sertleşmeye başladığında hava alınmaya başlamıştır. 

Eğer motorda bir pompa yoksa, yakıt filtresi üzerindeki vidayı gevşeterek, yakıt tankınıza yakıt koyunuz. Bu delikten yakıt geldiğini gördüğünüzde zaten hava alınmıştır ve tekrardan vidayı sıkınız.

Motrorunuzun hava yapmadığı iyi seyirler dilerim,  

Deniz Giray 


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...