Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelkenlide Su Kullanımı

Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa  suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler, sadece lüks yelkenlilerde mevcutturlar. 

.

yelkenlisukullanimi-1 

 

 

 

 

 

 

 

 

Depodaki suya göre seyir planı yapın

 

6 kişi işe tatile çıktığınız, ortalama 40 feet boylarındaki bir yelkenli yatta yaklaşık 400 litre tatlı su deposu bulunmaktadır. O yüzden, doğa ile iç içe tatil yapmak ve marinalara uğramak istemiyorsanız su kullanımını kontrol etmelisiniz. Seyir aırasında uğrayacağınız, karadan ulaşımı olmayan koyların tamamına yakınında, işletmeler olsa bile teknenize su alma imkanı bulamasazsınız. 

 

yelkenliteknekiralama 3

 

Suyu idareli kullanmak için ;

 

1) Gün içinde, denize girdikten sonra tuzlu kalmayı göze almalı, denize girmemek üzere çıktığınızda 15-20 saniye tatlı su ile şampuan kullanmadan duş almanız. Benim gibi deniz tuzu ile arası iyi olanlar için sorun olmayacaktır ama bayanların özellikle saçları için bu durum hoş karşılanmayacaktır.

 

2) Tekne havuzluğundaki yemek artıklarını, saç kıllarını vs. temizlemek için tatlı suyunuzu kullanmayın. Denizden bir kova su alarak temizlik yapmaya özen gösterin.

 

yelkenlisukullanimi-2

 

3) Bulaşıkları yıkacağınız zaman, önce kabasını deniz suyu ile temizleyin daha sonrasında ise kesinlikle az köpüren ve doğaya zarar vermeyen marin deterjan ile yıkayınız.

 

4) Dişlerinizi fırçalarken suyu açık bırakmayanız. Bu alışkanlığı zaten evlerimizde de yapmalıyız. 

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.