Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

tekneyegelirken-2

Yelkenli Tekneye Gelirken

Yelkenli teknelerde malzemelerin depolama yapılacağı bölgeler kısıtlıdır. İç hacmin genişliğine önem veren tasarımcılar, depo alanlarını, koltuk altına, yatak altına veya az miktarda dolap olarak sağlayarak tasarlarlar. O yüzden yelkenli teknelere gelirken, katlanamayan ve tekerlekli valizler ile gelinmemesi gerekir. 

.

 

 

Katlanabilir bavulu tercih edin ;

 

Örneğin 5 kişilik bir ekibin her birinin bu şekilde bavulu olduğu düşünüldüğünde, teknenin bir kamarasının iptal edilmesi gerekir. Mümkün olduğunca katlanabilen ve şekil alabilen valiz ve bavulları ile yelkenli yatlara gelinmelidir.

 

tekneyegelirken-1

Fazla eşya almayın ;

 

Ayrıca eğer yelkenli ile yaz tatili amaçlanıyorsa ve sıcak mevsimde bu yapılacaksa çok fazla eşya alınmamalıdır çünkü sıcak havadan dolayı gündüzün büyük çoğunluğu pek birşey giyemezsiniz. Zamanınızın büyük kısmı, denize girerek geçecektir. Geceleri ise rüzgarlı olduğunda serin olma ihtimaline karşın en az bir adet uzun kollu birşey yanınızda bulunmalıdır. Teknede yastık olup olmadığını sorgulayınız eğer yoksa küçük bir yastık almanızda fayda var. Ben yastık olmadığı zaman polar süveterimi katlayıp, t-shirtlerimden bir tanesi ile yastık kılıf yapmayı tercih ediyorum, ihtiyaç halinde çözüm sağlıyor. Ayrıca geceleri serin olduğunda üzerinizi örteceğiniz ince bir pikenin de bulunması kurtarıcı olacaktır.

 

 

 

tekneyegelirken-3

 

Saç kurutma makinasını unutun ; 

 

Yelkenli yatların bir çoğunda jeneratör olmadığı için saç kurutma makşnası kullanılması mümkün değildir. Bu durum için saçınızı kurutmanız için havlu almanı özellikle bayanlar için iyi olacaktır. Akşamüstü saatlerinden itibaren, genelde bayanlar saçlarının kurumayacağı endişesi ile denize girmeyi bırakırlar.

 

tekneyegelirken-4

 

Güneşe çok dikkat edin ; 

 

Özellikle yazın, güneşin bol olduğu güney sahillerinde güneş gözlüğü olmadan zorlanabilirsiniz. O yüzden camı yeterince karartılmış bir güneş gözlüğü bulundurmanız çok faydalı olacaktır. Güneşe pek çıkmamış ve beyaz tenlilerin güneş koruma kremi almaları iyi olacaktır. 

 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...