Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Depodaki mazotum yeter mi? 

 

Teknelerde kullandığımız dizel motorların ortalama yakıt sarfiyatını hesaplayabilirsiniz. Bunun sayesinde hem seyrinizi garanti altına alır hem de yanlış gösteren yakıt tankını test edebilirsiniz. 

.

dieselfuel 


Dizel deniz motorları da diğer motorlarda olduğu gibi, kullanıldıkları devire göre yakıt sarfiyatı yaparlar. Yüksek devirlerde ve tam yol seyirlerde yakıt tüketimi artacaktır. Dizel motorlar tam devirde, beygir başına 180 gr yakıt harcarlar. Motorunuzun beygirini ve tam devri biliyorsanız kolayca yakıt tüketimini hesaplayabilirsiniz. Fakat her zaman tam devir yol yapmaktan çekinin. Tam devir sadece manevra sırasında, motor yeterince ısınmışken ve çok kısa süreli yapılmalıdır. 


Saatlik Yakıt Tüketimi Formülü = (Motor Beygir x 0,18 x Yüzde Devir)


Yüzde devir hesabı için, motorunuzu yaptığı maksimum deviri bilmelisiniz. Örneğin maksimum deviri 3200 olan bir motorun 2600 devirdeki yüzdesini bulmak için 2600/3200=0,81 olacaktır.


dieselsailing


55 Beygire sahip ve 120 lt deposu olan bir yelkenli tekne, maksimum deviri 3200 olan ve 2400 devirde uzun yol yapan yelkenli için;


Saatlik Yakıt tüketimi : 55 x (2400/3200) x 0.18  lt = 7,45 lt çıkacaktır. Bu durumda tekneniz ortalama koşullarda 16 saat yol yapacaktır. 


Yukarıdaki yakıt tüketimi ortalama bir hesaptır. Akıntıya ve yüksek dalgalara karşı tırmanırken, motor daha çok zorlanacağı için yakıt tüketimi bir ölçüde olsa artacaktır veya akıntı ve dalga yönünde seyir yapıldığında tüketimin azalacağı unutulmamalıdır.


iyi seyirler dilerim ; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...