Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Depodaki mazotum yeter mi? 

 

Teknelerde kullandığımız dizel motorların ortalama yakıt sarfiyatını hesaplayabilirsiniz. Bunun sayesinde hem seyrinizi garanti altına alır hem de yanlış gösteren yakıt tankını test edebilirsiniz. 

.

dieselfuel 


Dizel deniz motorları da diğer motorlarda olduğu gibi, kullanıldıkları devire göre yakıt sarfiyatı yaparlar. Yüksek devirlerde ve tam yol seyirlerde yakıt tüketimi artacaktır. Dizel motorlar tam devirde, beygir başına 180 gr yakıt harcarlar. Motorunuzun beygirini ve tam devri biliyorsanız kolayca yakıt tüketimini hesaplayabilirsiniz. Fakat her zaman tam devir yol yapmaktan çekinin. Tam devir sadece manevra sırasında, motor yeterince ısınmışken ve çok kısa süreli yapılmalıdır. 


Saatlik Yakıt Tüketimi Formülü = (Motor Beygir x 0,18 x Yüzde Devir)


Yüzde devir hesabı için, motorunuzu yaptığı maksimum deviri bilmelisiniz. Örneğin maksimum deviri 3200 olan bir motorun 2600 devirdeki yüzdesini bulmak için 2600/3200=0,81 olacaktır.


dieselsailing


55 Beygire sahip ve 120 lt deposu olan bir yelkenli tekne, maksimum deviri 3200 olan ve 2400 devirde uzun yol yapan yelkenli için;


Saatlik Yakıt tüketimi : 55 x (2400/3200) x 0.18  lt = 7,45 lt çıkacaktır. Bu durumda tekneniz ortalama koşullarda 16 saat yol yapacaktır. 


Yukarıdaki yakıt tüketimi ortalama bir hesaptır. Akıntıya ve yüksek dalgalara karşı tırmanırken, motor daha çok zorlanacağı için yakıt tüketimi bir ölçüde olsa artacaktır veya akıntı ve dalga yönünde seyir yapıldığında tüketimin azalacağı unutulmamalıdır.


iyi seyirler dilerim ; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...