Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Yelkendeki Tüyler

yelkendekituyler

Yelkenlerin rüzgarı ilk aldığı bölge, rüzgar değişimlerini görebilmek için en uygun yerdir. Yelkenli teknelerde yelkenlerin ön kısımlarına ön yaka adını veririz. Özellikle rüzgar üzerine doğru yaptığımız seyirlerde yelkenin ön yakasını kullanmamız, yelkene giren ilk rüzgarı görmemizi sağlayacağı için çok faydalı olacaktır. Yelkenin ön yaka kısmına rüzgarı görebilmemiz için ‘’tüy’’ler takılmıştır. Bu tüyler ile görülmeyen fakat etkisini hissettiğimiz rüzgarın yelken üzerindeki hareketini görerek, takip edebiliriz. 

Yelkenin iç ve dış taraflarında yani hem rüzgar üstü hem de rüzgar altı taraflarında tüyler bulunur. Bu şekilde yelkenin her iki tarafındaki akışını gözlemleriz. Yelkenin en etkin çalışabilmesi içi yelkenin her iki tarafından giren rüzgarın en kısa yoldan çıkması gerekir. O yüzden rüzgar üstüne doğru yapılan seyirlerde ön yakadaki bu tüyleri birbirlerine ve denize paralel yapmaya çalışırız.Rüzgar altı taraftaki yani yelkenin dış tarafında bulunan ve zor görünen tüy, yelken trimi yaparken daha önemlidir. Çünkü yelkenin iç kısmında oluşan derinlikten dolayı çoğu hava molekülü burayı takip etmeyerek, kestirmende yelkenin arkasına kaçarlar. Fakat dış taraftaki moleküller yelkenin dolu kalması için yelkenin dış kısmını takip etmek zorundadırlar. O yüzden yelkenin dış tarafındaki tüyleri kullanmalıyız.

Not : Yelken üzerine taktığımız tüyleri her zaman sağlıklı kullanamayız. Güneşin arkadan gelmesi durumunda yelkenin dış kısmında kalan tüyü göremeyiz veya yağmur yağması durumunda ıslanarak yelkene yapışan tüyler gene fonksiyonlarını yerine getiremeyeceklerdir. Bu tür durumlarda rüzgara hafifçe yaklaşarak yelkenin hangi açıya kadar dolu kaldığına bakmalıyım. Çünkü yelkenlerimiz daima dolma ile dolmama arasında çalışırlar. Aslında rüzgar üzerine doğru seyrederken tüylerin paralel olma koşulu çok küçük bir açıda oluşan bir durumdur.


denizgiray

yazı ve fotograflar 


Deniz Giray Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .