Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Orsa Seyri

orsaseyricizim


Rüzgara karşı yelkenlerimizin çalışmadığını biliyoruz. O yüzden rüzgara en az 45 derecelik açılarla yaklaşabiliyor ve bu şekilde yelkenlerimizi doldurabilip, emme kuvvetini oluşturabiliyoruz. Yelkenlerin her iki tarafından rüzgarın geçtiğini, yelkenlerimizin üzerindeki tüyleri birbirlerine paralel kullanarak emme kuvvetini kullanıyoruz. İşte rüzgara karşı en az açı ile seyredebilmeye orsa seyri adını veriyoruz. Orsa seyrinde rüzgara 90 derecelik yaptığımız dönüşlerle yaklaşayoruz. Hedefimize direkt gidemeyeceğimiz için zig-zag yollar yaparak ilerlemekteyiz. Orsa seyrinde rüzgarın üzerine doğru dönüşler yaparak ilerliyoruz. Orsa seyrinde rüzgara doğru yaptığımız 90 derecelik dönüşlere tramola adını veriyoruz.


Not : Yelkenli bir teknenin rüzgara doğru ilerleyebilmesi için rüzgarı sancak veya iskele taraftan 45 derece açı ile almalıdır. Yani yelkenli teknemiz yaklaşık 90 derecelik dönüşler yaparak rüzgara karşı ilerleyebilmektedir.

 


denizgiray

yazı ve fotograflar 


Deniz Giray Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .