Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 yelkenyazilari2  

Yelkenle ilgili yazılar 

Yelken ve yelkencilik ile ilgili bulabileceğiniz ve yelkenciler için faydalı yazıları buradan okuyabilirsiniz. 


nedenyelken  

Neden yelken?

Yelken sporu, yediden yetmişe her yaştan herkesin rahatça öğrenebileceği ve devam edebileceği ender sporlardan biridir. Dünya çapında çeşitli boyutlarda binlerce yelkenli mevcuttur.


 maviliktesuzulmek  

Mavilikte süzülmek

Yoğun iş temposunu, günlük koşuşturmaları, masa başı, havasız ortamlarda ve bilinçaltınızda sürekli beyninizi kemiren sorumluluklarınızı belli bir süre de olsa unutmanın yolunu bulduğumu iddia ediyorum. 


 tekbasinayelkenseyri2  

Tek başına yelken seyri

Tek başına denizlere açılmak ve rüzgarları doğru kullanmak, cesaretin yanında bilgi birikimi ve deneyim gerektirir.

 


 bizimdilimiz  

Bizim dilimiz

Marinalarda, seyir sırasında ve günlük hayatımızda, denizcilik terimleri yerine kendi dilimizi oluşturmaktayız. Denizciliğe yakışmayan basit terimler kullanmakayız.

 


 temelyelkencilik  

Temel yelkencilik bilgileri

Yelkenciliğe ilk adımları atıyorsanız, öğrenmeniz gereken temel bilgilerin kaynağıdır. 


yelkenkisimlari2  

Yelkenin kısımları

Çift yelkenli teknenin büyük olan yelkenidir. Direğe bağlıdır.ANA YELKEN adı verilir.Ana yelken ipleri (iskotalar) yardımıyla kontrol edilir.

 


 yelkenincalismasistemi2  

Yelkenin çalışma mantığı

Yelkenin  çalışmasını anlayabilmek iin yelkenin çalışması için gerekli olan kuvvetleri bilmek gerekir. Yelkene etki eden 2 kuvvet vardır. Bunlar itme ve emme kuvvetleridir. 

 


yelkenseyirleri2  

Yelken seyirleri

Rüzgarın yelkene, belirli yönlerden geliş açılarına göre yapılan tanımlamaya ve yol almaya ''seyir'' denir.Yelkencilikte en genel olarak üç tip seyir vardır. 

 


tramola2  

Tramola

Tramola, rüzgar üzerine tırmanmaya çalışan bir yelkenlinin rüzgara karşı seyrederken yapması gereken dönüştür. Tramola sırasında yelkenlerin, rüzgarı aldığı taraf değiştirilerek, seyre devam edilir. 


 kavanca2  

Kavança

Rüzgarı kıç taraftan yani pupa seyrinde aldığımızda yelkenlerin yer değiştirmesi ile yaptığımız manevraya kavança denir. 

 


tramolapufnoktalari  

Tramolanın püf noktaları

Tramola rüzgarın üzerine doğru dönüş olduğu için, tekne tam rüzgarı baş tarafından aldığı anda yelkenler üzerinde kuvvet üretilemeyecek ve tekne yavaşlayacaktır. 

 

 
 ayibacagi2  

Ayı bacağı

Rüzgarı tam arkalarından yani pupa seyrinde alan yelkenin, itme kuvvetiyle seyrettiklerini biliyoruz. 

 


yelkendekituyler2  

Yelkendeki tüylerin kullanımı

Yelkenlerin rüzgarı ilk aldığı bölge, rüzgar değişimlerini görebilmek için en uygun yerdir. Yelkenli teknelerde yelkenlerin ön kısımlarına ön yaka adını veririz. 

 


yelkendekihalatlar2  

Yelkende kullanılan halatlar

Yelkene yeni başlayanlar yada bir yelkenli bir yatı keyif ve gezi amaçlı kullananlar için sadece iki çeşit halat adını ezberlemeleri rahatça seyir yapabilmeleri için yeterli olacaktır. 


ileriyelkencilik  

Yarışçılık

Yelken yarışları ile ilgili aradığınız bilgiler. 

 

 


 yarisparkurlari  

Yarış parkurları

Yelken ve yat yarışlarında kullanılan dünyaca bilinen yarış parkurları. 

 


 yarisisaretleri2  

Yarışlarda kullanılan bayrak ve işaretler

Yelken yarışlarında kullanılan ve görsel uyarı işareti olarak kabul ettiğimiz bayrakların anlamları. 

 

   
 yelkenyarislaristart  

Yelken yarışlarında start

Yelken yarışlarının kaderini yarı yarıya belirleyen en önemli an, yarışın start'ıdır. Yelken yarışında startını kötü yapan bir tekne, yarışta liderlik için oynması oldukça zora girmiş demektir. 

 


 

 

 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .