Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yatlarda Pervane Çekmesi 

 

Teknelerdeki pervaneler bilindiği gibi pruva-pupa (ileri-geri) hareket için kullanılırlar. Fakat pervanelere ilk hareket verildiğinde kanatlarına çarpan suyu sancak veya iskele tarafa doğru fırlatırlar. Bu durumda dosdoğru ileri veya tornistan hareket yapamazlar. Belirli bir süre bir atma hareketinden sonra yol alabilirler. Bu duruma pervene çekmesi, çark etkisi veya enine hareket adı verilir. Özellikle tornistan harekette pervane çekmesi daha çok hissedilir ve teknenin belirli bir süre düz gidemediği görülür. Ayrıca pervane çekmesi süresinde dümen çalışamayacak ve tekne dümen dinleyecek yol alana kadar bu durum devam edecektir. Pervene çekmesi sürekli olan bir durum değildir, motora verilen devir, pervane tipi, tekne tipi gibi durumlarda farklılık gösterir.

Örneğin genelde teknelere tornistan yol verildiğinde hemen yol alamazlar, Sancağa veya iskeleye doğru pervane çektikten sonra yol alabilirler. Bu durumda panik yapılmamalı, gereksiz yere dümen hareketi yapılmamalıdır. Belirli bir süre sonra çekme bitecektir. (5 saniye ile 20 saniye arasında bir sürede pervane çekmesi sonlanır)

pervanecekmesi

 

Tornistanda sola devirli pervane 

Tornistan yolda sola devir hareketi yapan bir pervane üzerindeki suyu sancak tarafa doğru atacaktır. Pervane suları sancak tarafa doğru fırlatırken, teknenin kıç tarafıda etki tepki vereceği için iskele tarafa doğru açılma hareketi yapacaktır. Volvo Penta motora sahip olan yatlarda genellikle tornistan yolda kıçlarının sancak tarafa doğru atmasının sebebi budur. 

 

Tornistanda sağa devirli pervane

Tornistan yolda sağa devirli bir pervane üzerindeki suları ikele tarafa doğru fırlatacak ve bu etkinin sonucunda teknenin kıçı sancak tarafa doğru bir atma hareketi yapacaktır. Çekmenin etkisi bittiğinde rahatça tornistan yoluna devam edecektir. Yanmar motora sahip olan yatlarda genellikle tornistan yolda kıçlarının iskele tarafa doğru atmasının sebebi budur. 

 

yazı : Deniz Giray 

 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .