Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 yatlardamanevra2  

Yatlarda manevra yapmak

Yelkenli yatların yanaşma manevrasını etkileyen iki önemli faktör vardır. Bunlardan biri rüzgar diğeri ise pervane çekmesidir. 


baglanma2  

Doğru bağlanma 

Tornistan yolda, kıçtan kara olacak şekilde yanaşırken, rıhtıma yaklaşma anında ileri yol verilerek, çarpmamak için yat durdurulmalıdır. 


 demirleme2  

Demirleme

Bağlı olduğunuz limandan uzak bir seyirdeysiniz ve tonoz sistemi bulunmayan bir liman veya koya demirleyeceksiniz. Güvenle geceyi geçirmek ve rahat bir uyku  için doğru demirleme yapmaldır. 


 kictankarayanasma2  

Kıçtan kara yanaşma teknikleri 

Marinalarda, kullanım rahatlığı bakımından genellikle yatlar kıçtan kara olacak şekilde bağlanırlar.

 


 suyaadamdusmesi2  

Denize adam düşmesi 

Seyir halindeyken ekipten birinin herhangi bir sebepten dolayı denize düşmesi her zaman olası bir durumdur. Dalga etkisiyle, teknenin broşa düşmesi durumunda veya dalgınlıktan dolayı denize düşülebilir. 

 


 pervanecekmesi2  

Pervane çekmesi etkisi

Teknelerdeki pervaneler bilindiği gibi pruva-pupa (ileri-geri) hareket için kullanılırlar. Fakat pervanelere ilk hareket verildiğinde kanatlarına çarpan suyu sancak veya iskele tarafa doğru iterler.


zehirliboya2  

Zehirli boyalar

Sudaki teknelerin, suyun içinde bulunan kısımları deniz yaşamının tüm etkilerine açıktır. 

 


 tutyamarine  

Tutya gerekliliği ve çalışması

Teknelerin, denizin içerisinde kalan metal aksamlarını korumak için kullandığımız tutyalar hakkında merak ettikleriniz için bir kısa yazı hazırladık. 

 


     

 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .