Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Yarış Terimleri 

Sancak kontra: Rüzgâr sancaktan geliyor, yelkenler iskelede

İskele kontra: Rüzgâr iskeleden geliyor, yelkenler sancakta

Rüzgarüstü: Rüzgârın geldiği yön / yerde, yönde

Rüzgaraltı: Rüzgârın gittiği yön / yerde, yönde

Tramola: Rüzgâr üstüne dönerek kontra değiştirmek

Kavanca: Rüzgâr altına dönerek kontra değiştirmek

Neta: İlişkisiz, düzgün, sorunsuz (geriden, ileriden neta)

Kapatma: Aynı kontrada, ilişkili teknelerin gövde sınırlarının örtüşmesi

Erteleme: İlan edilen zamanda startı duyuru ile ötelenen, daha sonra startı verilen veya abandone edilen yarıştır.

Abandone: yarış kurulu veya protesto kurulu tarafından geçersiz sayılan ancak tekrarlanabilen yarış.

Esas rota: Bir teknenin mümkün olabilen en kısa zamanda finiş yapması için, diğer teknelerin yokluğunda ve kurallara uygun olarak seyredeceği bir rotadır. (Şamandıraları rota yönünde çevreleyerek kapattığı varsayılan ip)

Şamandıra: Yarış talimatında bir teknenin, şartlı tarafından geçilmesi istenen yüzer cisim veya start finiş hatlarının her iki ucunu belirleyen cisimler.

Engel: Bir teknenin doğrudan rotası üzerinde bulunan ve ondan bir tekne boyu mesafede iken rotasını büyük ölçüde değiştirmeden geçemeyeceği bir nesnedir. Sadece bir tarafından güvenle geçilebilen ve yarış talimatları tarafından bu şekilde belirtilen bir bölgede engeldir.

Yer: Bir teknenin mevcut şartlarda manevrasını denizciliğe yakışır bir şekilde ve hemen yapabilmesine yeteli olacak boş alandır.

İki – Boy Bölgesi: Bir şamandıra veya engel etrafındaki, ona en yakın olan teknenin iki tekne boyu uzunluğundaki alan ( bu alan kısaca “alan”, “alanda” olarak adlandırılır ve kullanılır.)

Protesto: Bir teknenin veya yarış kurulunun veya protesto kurulunun bir teknenin kural hatası yaptığı iddiasıdır.


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .  

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .