Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Yarış Terimleri 

Sancak kontra: Rüzgâr sancaktan geliyor, yelkenler iskelede

İskele kontra: Rüzgâr iskeleden geliyor, yelkenler sancakta

Rüzgarüstü: Rüzgârın geldiği yön / yerde, yönde

Rüzgaraltı: Rüzgârın gittiği yön / yerde, yönde

Tramola: Rüzgâr üstüne dönerek kontra değiştirmek

Kavanca: Rüzgâr altına dönerek kontra değiştirmek

Neta: İlişkisiz, düzgün, sorunsuz (geriden, ileriden neta)

Kapatma: Aynı kontrada, ilişkili teknelerin gövde sınırlarının örtüşmesi

Erteleme: İlan edilen zamanda startı duyuru ile ötelenen, daha sonra startı verilen veya abandone edilen yarıştır.

Abandone: yarış kurulu veya protesto kurulu tarafından geçersiz sayılan ancak tekrarlanabilen yarış.

Esas rota: Bir teknenin mümkün olabilen en kısa zamanda finiş yapması için, diğer teknelerin yokluğunda ve kurallara uygun olarak seyredeceği bir rotadır. (Şamandıraları rota yönünde çevreleyerek kapattığı varsayılan ip)

Şamandıra: Yarış talimatında bir teknenin, şartlı tarafından geçilmesi istenen yüzer cisim veya start finiş hatlarının her iki ucunu belirleyen cisimler.

Engel: Bir teknenin doğrudan rotası üzerinde bulunan ve ondan bir tekne boyu mesafede iken rotasını büyük ölçüde değiştirmeden geçemeyeceği bir nesnedir. Sadece bir tarafından güvenle geçilebilen ve yarış talimatları tarafından bu şekilde belirtilen bir bölgede engeldir.

Yer: Bir teknenin mevcut şartlarda manevrasını denizciliğe yakışır bir şekilde ve hemen yapabilmesine yeteli olacak boş alandır.

İki – Boy Bölgesi: Bir şamandıra veya engel etrafındaki, ona en yakın olan teknenin iki tekne boyu uzunluğundaki alan ( bu alan kısaca “alan”, “alanda” olarak adlandırılır ve kullanılır.)

Protesto: Bir teknenin veya yarış kurulunun veya protesto kurulunun bir teknenin kural hatası yaptığı iddiasıdır.


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .