Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

İskota ve Makaralarda Kuvvetler 

Rüzgar hızııyla doğru orantılı olarak yelkenler üzerinde üretilen kuvvetler artar. Yelkendeki kuvvetlerin artması sonucunda yelkenleri kumanda ettiğimiz halatlar üzerindeki kuvvetler de artacaktır. Bu yazımda makaralar ve halatlar üzerindeki kuvvetleri hesaplayacağız.

İnsan kuvveti

Tekne üzerindeki halatları kontrol edebilme becerimiz bizim kas gücümüzle ve ağırlığımızla orantıldıır. Örneğin 6 metre boyundaki bir küçük yelkenlideki cenova iskotasını elimizde kontrol edebilirken 15 metrelik bir yelkenlinin cenovasını elimiz ile kontrol etmemiz imkansızdır. Rüzgarlı günlerde cenova iskotalarını kontrol edebilmek için 2250 kg'lık bir kuvvete ihtiyacımız olabilir.

Bir insan, kendi ağırlığı kadar direkt aşağıya doğru bir kuvvet uygulayabilir. Ama yatay hareketli bir halatı, ayaklarıyla destek almasına rağmen çift eliyle 34 kg, tek eliyle yaklaşık 23 kg'lık bir kuvvetle çekebilir. Dolayısıyla bizlerin çekme kuvveti çok küçük ölçektedir. O yüzden yelkenli yatlarda makara blokları ve vinç sistemleri kullanılır.

Cenova iskotasında yükler

Cenovayı kumanda eden iskotanın üzerinde oluşan yükler, rüzgarın karasiyle orantılı olarak artar. Aşağıdaki formülden, rüzgar hızlarına göre cenova yelkeninizde oluşacak olan yükü hesaplayabilirsiniz.

kuv formul

İK : İskotadaki kuvvet (kg) YA : Yelken alanı (m2) H : Rüzgar hızı (knot)

Formüldeki 0.02104 araştırmacılar tarafından bulunmuş sabit bir katsayıdır. Rüzgar hızlarına göre Jeanneau Sun 2000 ile Jeanneau Sun Odyssey 42i 'nin cenova iskotaları üzerindeki yükleri karşılaştıralım. Sun 2000'in cenovası 9 m2 , sun odyssey 42'nin ise 43m2'dir.

kuv-formul2

yelkendekikuvvetler

Makaralardaki Kuvvet

Makaraların ve blok palanga sistemlerinin oluşan bu büyük kuvvetleri karşılamaları gerekmektedir. Sistemdeki her bir makaranın bu yükleri karşılaması güvenli seyir bakımından önemlidir. Halatlardaki yükün, makaraları belirli açılarla gelmesi, makara üzerine binen yükü değiştirir.

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi halat ile makara arasındaki açı 60 derece olduğu zaman, halatın yükü ile makaranın yüklenmesi eşit oluyor.Fakat halat ile makara arasındaki açı 180 derece olduğu zaman makara 2 kat daha fazla yükleniyor. Aşağıda belirtilen tabloda halat yüü ile makara yükü arasındaki ilişki veriliyor. Eğer halattaki yükü, makar ile halat arasındaki açıyla çarparsanız, makaranın yüklenme oranını bulabilirsiniz.

 

kuv-formul3

 


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...