Ataturk

 • Facebook
 • Twitter
 • instagram
 • instagram
 • instagram
 

Denizde Güvenlik 

Denizde güvenlik amacıyla kullanılan ve dikkat edilmesi gereken konuları kapsayan bölümümüz açıldı. Fotoğraflı anlatımlarla, konuları okurken, faydalanacağınızı düşünüyoruz. 

.

 


Devamını oku...

Radar nedir?

Gönderilen bir elektromanyetik dalganın, söz konusu bir hedefe çarpmaso, hedeften geri yansıması ve gönderene kaynağa tekrar geri ulaşması sonucu bir görüntü oluşturmasına radar denir. Kısacası radar, herhangi bir cismin görünebilirliğini sağlayan bir elektronik alettir.

1900’lü yılların başında keşfedşlmiş be geliştirme çalışmaları başlamıştır. Günümüzde tüm gemilerde, bazı ticari teknelerde, yolcu gemilerinde ve feribotlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Radar nasıl çalışır?

Radar, A’dan Z’ye kadar onbir farklı dalga bandı için tasarlanmış olabilir. Bunların bazıları hava araçları için bazıları da yer yüzeyindeki araçlar için çalışma tipine sahiptir. Denizcilikte kullanılan radarlar genellikle s bandı veya x bandı elektromanyetik dalga gönderirler. Radar, gönderdiği sinyalin, herhangi bir yüzeye çarparak geri gelmesini, içerisinde formülize eder ve konum, mesafe, hız hakkında blgiler verir.

S bandı sinyal ile çalışan radarlar, 200 – 400 mHz aralığında çalışırlar ve daha geniş alan hakkında bilgi verebilirler. X bandı radarlar, 800 -1200 mHz aralığında çalışırlar, çözünürlükleri çok daha iyidir fakat daha küçük bölgeleri tarayabilirler.

 

Radar, herşeyi görebilir mi?

Radarlar, su üzerindeki her türlü yüzen cismi göremezler. Gönderdikleri manyetik dalgaların özellike metal gibi yapılara çarparak geri yansıması gerekmektedir. O yüzden fiberden yapılmış tekneler, ahşap tekneler, su üzerinde yüzen platfromlar vs. geri yansıma yapmadığı için, radar ekranlarında görünmeyebilir.

 

Radarın ne faydası vardır?

Radar, özellikle görüş mesafesinin çok düştüğü sisli günlerde, gece seyirlerinde, denizcilerin en önemli yardımcısı olmaktadır. Gemi trafiğinin yoğun olduğu boğazlarda, bölgedeki gemi trafiği hakkında bilgi verecektir.

 

Radarda görünmek için ne yapmak gerekir?

Radarlarda görünmek için radar dalgalarını geri yansıtma özelliğine sahip radar reflektörleri kullanılır. Bu reflektörler, ahşap, fiber gibi malzemelerden yapılmış her türlü deniz aracının rahtalıkla görünmesini sağlamaktadır.

Zaten yayınlanan tebliğe göre, radar reflektörünün, denizde seyir yapan tüm deniz araçlarına takılması zorunludur. Radar ekranında görünmeyi sağlamak için reflektörlerin mümkün olan en yüksek bir bölgeye takılması sağlıklı olacaktır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Demir Feneri

Tüm deniz araçlarının, geceleyin, liman dışı bir bölgeye demirlediklerinde rahatlıkla görünmelerinin sağlanması için demir feneri ışıklarını yakması gereklidir. Demir feneri, 360 dereceden görünebilen sabit bir ışıktır ve teknelerin gece karanlığında fark edilmesini sağlar.

Demir feneri yakılmadığı taktirde, bölgede seyir yapan diğer tekneler, karalınkta farkında olamayabilirler. Günümüzde özellikle tatil koylarında seyir yapan özel tekne kullanıcıları, akülerin daha uzun süre dayanımlarını sağlamak için demir fenerlerini kapalı tutarlar. Bu oldukça tehlikelidir ve doğru bir yol değildir.

Bazı tekne sahipleri ise, teknenerin görünen bazı bölglerine yanıp sönen flaşör ışıklar asarlar veya ışığı çok az yanan pilli el ışıkları takarlar. Bunların hepsi standart dışıdır. Özellikle denizcilikte flaşör ışıkların, demirleme sırasında kullanılması doğru değildir.

Demir fenerlerinin doğru kullanılması, beklenmedik kazaların önüne geçer;

 • Yelkenlilerde direk tepesinde bulunan demir feneri, led ampül takılarak, enerji tüketimi azaltılabilir.
 • Motoryatlarda enerji sorunu pek yoktur, demir feneri kullanılması uygun olacaktır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

AIS nedir?

Deniz taşıtlarının kullandığı otomatik takip sistemine AIS denir. Otomatik bir tanımlama sistemidir. Amacı seyirde bulunan ya da limanda demirli olan gemilerin daha emniyetli takibinin sağlanması için kurulan bir takip sistemidir. VHF telsiz frekansından ve sinyallerinden veri gönderme ve alış yapmaktadır.

 

AIS ne tür bilgiler gösterir?

AIS, söz konusu deniz taşıtının, kimlik bilgilerini, teknik ölçülerini, kapasitesini, bağı olduğu limanı, draftını gösterir. Ayrıca seyir halindeyse, geminin yükünü, hangi limana gideceğini, limana varış süresini (ETA) göstermektedir. Aynı zamanda deniz fenerlerinin de belli bir AIS kodu vardır ve haritalarda görüntülenebilirler.

Teknelerin, gerçek zamanlı olarak hem pozisyon hem de hız bakımından takip edilmesine olanak tanır.

 

AIS nasıl çalışır?

AIS, kendisine tahsis edilmiş frekans aralığından sinyal göndererek çalışır. 161.975 mHz ve 162.025 mHz frekanslarından sinyal gönderir. Sinyallerin sesli duyulması veya dinlenmesi mümkün değildir. Teknelerde alıcı ve verici aletler yardımıyla gelen sinyaller, koordinat, hız ve zaman olarak haritaya aktarılır.

 

AIS’ın kapsama alanı ne kadardır?

AIS’in gücü, vericinin çıkış gücü ve antenin yüksekliği ile ilgilidir. Ayrıca VHF frekansının hava koşullarından etkilendiği de göz önünde bulundurulmalıdır. A tipi bir AIS cihazı 12.5 kW güce sahiptir. Bu güç ile rahatlıklar 20 -25 deniz miline yayın yapabilir.

 

Kaç tip AIS vardır?

A ve B tipi olmak üzere iki tip AIS cihazı vardır. A tipi daha güçlüdür ve dah uzak mesafeye veri sinyali gönderebilir.

A tipi AIS 12.5 kW güce sahipken;

B tipi AIS 2 kW güce sahiptir.

A sınıfı AIS , 25 deniz miline kadar very gönderebilirken, B tipi AIS cihazı 5-10 deniz mili mesafede etkili olur. Bazı ucuz tip AIS cihazları, bulunduğu teknenin bilgilerini göndermez sadece karşı teknelerden ulaşan AIS sinyallerini alır.

AIS, seyir halinde her 2-10 saniyelik zaman diliminde sinyal gönderir. Sabit demirde bulunan teknelerde ve gemilerde ise 3-4 dakikada bir sinyal güncellemesi yapar.

 

AIS cihazının ne faydası vardır?

Görüş mesafesinin kısıtlı olduğu zamanlarda en azından AIS kullanan tüm deniz araçlarını, teknenizdeki chartplotter üzerinden görebilirsiniz. Bir bakıma radar verisi gibi çalışır. Fakat AIS cihazı bulunmayan deniz araçların görülmesi mümkün değildir. Karşılıklı bir radar sistemi gibi çalışır.

 • Çatışma ihtimali olduğunda AIS uyarı verir.
 • Yardım ve kurtarma talebi çağrılarında çevredeki deniz araçlarına uyarı verir.
 • Oluşmuş bir kaza durumunda hafızasındaki bilgiler kullanılabilir ve hatanın sebebi araştırılabilinir.
 • Sürekli veri alıp gönderdiği için sağlıklı bir iletişim aracıdır.
 • Deniz trafiğinin yönetilmesini kolaylaştırır.
 • Balıkçı teknelerinin yasak bölgelere girişini kontrol eder. (AIS cihazları açıksa)
 • Uzaktan teknenizi kontrol edebilirsiniz. Tekne takip sistemi gibi çalışır.

 

AIS cihazı zorunlu mudur?

AIS sistemi, amatör ve şahsa kayıtlı deniz araçları için zorunlu değildir. Denizcilik Müşteşarlığı’nın 26640 maddeli yayınlanan tebliğ’de AIS kullanımı için hususi tekneler, kapsam dışı bırakılmıştır ama isteyen tekne sahiplerinin kullanmaları serbesttir.

AIS cihazı aşağıdaki deniz araçlarına zorunludur;

 • Boyu 10 metreden büyük tüm ticari yatlar. (Türk Bayraklı)
 • Düzenli sefer yapan ve 12 yolcu kapasitesinin üstündeki yolcu gemileri
 • Tehlikeli yük taşıyan gemiler.
 • SOLAS kapsamına giren, uluslararası sefer yapmayan 500 groston ve üzeri tüm gemiler.
 • Boyu ve cinsine bakılmaksızın, liman sefer bölgesini aşan tüm balıkçı tekneleri.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.