Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Denizde Yıldırım Tehlikesi

Mevsimlerin dengesizleştiği şu günlerde hortum ve yıldırım gibi doğa olaylarını görmeye alışıyoruz. Yaz aylarında sıcak hava bölgesi ile soğuk cephenin çarpışması neticesinde pek de istemediğimiz kısa süreli fırtınalara şahit oluyoruz.

.

yildirimguvenlik 

Özellikle denizde seyirdeyseniz ve yıldırımlı bir havadaysanız risk altındasınız demektir. Özellikle yelkenli tekneler direk yüksekliği nedeniyle gökyüzü ile yeryüzü arasındaki elektrik değişiminin yani bir nevi yıldırımın geçiş yerleri olabilirler. Daha önce seyirde tekneme yıldırım düşmüş bir denizci olarak, ne zaman böyle bir hava cephesiyle karşılaşsam rotamı değiştirmeye çalışırım. 

Teknenizde çarmık, direk, puntel altlarından yıldırıma karşı, salmaya kadar gelen toplaklama hatları vardır. Bunların yerlerini öğrenmeli ve zamanla aşınma, korozyon var mıdır diye kontrol etmelisiniz. Yıldırımın topraklama olduğu sürece teknenin yapısına ve size zararı olmayacaktır. Aşağıdaki önerilerimin yıldırımlı havalarda uygulanması iyi olacaktır. 

* Direk, çarmık, kıç ıstralya gibi metal aksamlardan uzak durun. Yıldırım düştüğünde elektrik atlama yapabilir. 

* Teknenin içindeki direk, salma topraklaması, çarmıkların metal ayaklarından da uzak durmalısınız. Olası akımın yolu bu olacaktır.

* Teknenizdeki elektroniklerinizi (buzdolabı dahil) kapatın. Yıldırım şoku ile bunların bozulması olasıdır. Mümkünse bu cihazları söküp, fırının içine sokmak doğru bir harekettir ama ön hazırlığınız yoksa bunu yapamazsınız. 

* Eğer etrafınızda kara yoksa ve çatışma poziyonuzda başka tekne yoksa, elektrik yüklü bulutlar üzerinizden geçene kadar içeride kalın. 

* Yağmurla birlikte ıslanan teknede ıslak olacağı için çıplak ayak ile güverteye vb. çıkmayın. Ayağınıza lastik ayakkabı giyin. 

* Cep telefonları, oluşan manyetik alan ile kapanabilirler, telefonları önceden kapatmakta fayda vardır. 

* Şimşeğin ışığı ile sesi arasındaki saniyeyi hesaplayarak, cephenin size yaklaştığını mı yoksa gittiğini mi tespit edin. Ses ile ışık arasındaki her saniyeyi 340 metre ile çarparsanız kaynağın size uzaklığını bulursunuz. Ses ile ışık arasında 2 saniye vasra, yakklaşık sadece 700 metre yakınınızda şimşek çakıyordur. 

Fırtınasız ve kolayınıza seyirler dilerim. 

Deniz Giray 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...