Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Mavi Kart Hakkında Sorular

Fethiye bölgesinde pilot olarak başlayan denizlerin temizliğini takip etme amacı taşıyan uygulama yayılıyor. Ulaştırma ve Denizcilik Bakanlığı'nın planına göre İstabul'da bile mavi kart uygulaması yolda. Merak ettiğiniz sorular için okuyunuz. 

.

mavikart 

1) Şimdiye kadar kaç adet mavi kart alan tekne mevcut ve kaç yakıt alım istasyonu var? 

Yaklaşık 12.500 adet kullanıcı tekne, 37 atık alım noktası ve 11 adet atık alım gemisi mevcut.

2) Hangi bölgelerde uygulanıyor? 

Antalya ve Muğla bölgelerinde kart zorunlu. Taşımayanlara yaptırım cezası var. İstanbul, İzmir ve Mersin'de uygulama için çalışmalar evam ediyor. 

3) Kart almayanların ve çevre kanununu uygulamayanların cezası nedir? 

Yetkiler tarafından sorulduğunda kart gösterilmiyorsa ve/veya çevre kanunu gereğince hareket edilmiyorsa, 10.400 TL tutarında cezayi yaptırım uygulanmaktadır. 

4) Teknelerin servis botlarına bile kart almak zorunlu mu? 

Boyu 2,5 metrenin üzerindeki tüm taşıtlara kart alınması zorunlu tutuluyor. Bot bile olsa en az yılda bir kere atık yağ için kartı işletmesi ve karta sahip olması gerekiyor. 

mavikartdeniztemiz

5) Mavi Kart tüm Türkiye'de geçerli olacak mı? 

Evet, bilgisayar sistemi ile anlık olara takip edilmesine olanak tanıyan mavi kart her yerde geçerli olacak. 

6) Marin deterjanlar yasak listesinde mi? Yoksa kabul ediliyorlar mı? 

Hayır, kabul edilmiyorlar.  Bakanlık, ne marka olursa olsun özel marin deterjanları kabul etmiyor. Tüm deterjanların kullanılması, yönetmeliğe göre yasak sayılıyor. Fakat bakanlık, kullanılması için bir marin deterjan öneremiyor. Tekne sahiplerine sadece su ile yıkamaları tavsiye ediliyor. 


yazı : Deniz Giray 


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .