Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kestane Karası/Fırtına Geliyor! 

An itibariyle Marmara Deniz'inde Çanakkale ve Marmara Adası bölgesinde şiddetli sağnak yağışlı ve şimşekli hava akımı İstanbul'a doğru yaklaşıyor. 29.09.2015 tarihinde Marmara ve Batı Karadeniz'de tam fırtına uyarısı verilmiş durumda. 

.

firtina-eylul2015 k 


Her yıl genelde bu mevsim tekrarlayan kestane karası fırtınası, geç kalmadı. Bu gece saatleri ve yarın itibariyle İstanbul'da ve Karadeniz'de başlayacak fırtına an itibari ile Marmara Adası üzerinde seyrediyor. Çok şiddetli rüzgar geleceği için yelkencilerin ve yatçıların mümkünse denizde yakalanmamalarına dikkat edilmesi gerekiyor. 


2014 Yılında da 23-28 Eylül tarihlerinde düzenlenen Marintürk'te yapılan Boat Show'da bizleri oldukça zorlayan ve 52 knot hıza ulaşan aynı hava akımı tekrar ziyarete geliyor. 


1) Tonoz halatını mümkünse yedekleyin. Eskidiyse değiştirin.

2) Teknenizi iskeleden açık bağlayın ve güçlü devir tornistan ile kontrol edin.

3) Furlingli cenova yelkenlerini bağlayın.

4) Ana yelken mandarını yelken üzerinde bırakmayın.

5) Marinada bile olsanız yıldırıma karşı topraklama sistemini kontrol edin, elektriksel aletlerin kablolarını sökün.

6) Palamar halatınız eskidiyse değiştirin.

7) Usturmaçalarını ayarlayın.

8) Denize çıkacak olanları uyarın. 


firtina-eylul2015eylulfirtina2015- devlet


Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...