Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kestane Karası/Fırtına Geliyor! 

An itibariyle Marmara Deniz'inde Çanakkale ve Marmara Adası bölgesinde şiddetli sağnak yağışlı ve şimşekli hava akımı İstanbul'a doğru yaklaşıyor. 29.09.2015 tarihinde Marmara ve Batı Karadeniz'de tam fırtına uyarısı verilmiş durumda. 

.

firtina-eylul2015 k 


Her yıl genelde bu mevsim tekrarlayan kestane karası fırtınası, geç kalmadı. Bu gece saatleri ve yarın itibariyle İstanbul'da ve Karadeniz'de başlayacak fırtına an itibari ile Marmara Adası üzerinde seyrediyor. Çok şiddetli rüzgar geleceği için yelkencilerin ve yatçıların mümkünse denizde yakalanmamalarına dikkat edilmesi gerekiyor. 


2014 Yılında da 23-28 Eylül tarihlerinde düzenlenen Marintürk'te yapılan Boat Show'da bizleri oldukça zorlayan ve 52 knot hıza ulaşan aynı hava akımı tekrar ziyarete geliyor. 


1) Tonoz halatını mümkünse yedekleyin. Eskidiyse değiştirin.

2) Teknenizi iskeleden açık bağlayın ve güçlü devir tornistan ile kontrol edin.

3) Furlingli cenova yelkenlerini bağlayın.

4) Ana yelken mandarını yelken üzerinde bırakmayın.

5) Marinada bile olsanız yıldırıma karşı topraklama sistemini kontrol edin, elektriksel aletlerin kablolarını sökün.

6) Palamar halatınız eskidiyse değiştirin.

7) Usturmaçalarını ayarlayın.

8) Denize çıkacak olanları uyarın. 


firtina-eylul2015eylulfirtina2015- devlet


Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi

San Gimignano Gezi Rehberi  Adını oldukça sık duyduğumuz bu kasabayı internetten araştırdığımızda ilgimizi çeken bir fotoğraf ve bilgi bulamadık. Ne üzüm bağları olduğundan, ne şaraplarından ne kulelerinden ne de daracık harika sokakları olduğunun farkında değildik.  .