Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Kıçtan karaya bağlanma

Bir çok tekne, özellikle tatil bölgelerinde, baştan demir atarlar ve kıçlarını uzun bir halat ile karaya bağlarlar. Yaklaşık 30-40 metre sahilden açıkta duran tekneler ile sahil arasındaki ince halat görünmeyebilir. Böyle bir durumda, bağlı bulunan tekne ile, sahil arasından geçiş yapılması tehlikeli olabilir.

 

 

 

Jet-ski, şişme bot, küçük tekneler için, görünmesi zor olan bu halatlar tehlikeli olmaktadır. Geçen yıl, böyle bir uzun halat yüzünden Büyükada'da ciddi yaralanmalı bir kaza yaşanmıştı.

 

Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi bağlı tekne ile sahil arasındaki halatın üzerine renkli can yeleği, usturmaça gibi uyarıcılar asılmalıdır. 

 

 

Üzücü sonuçların yaşanmaması için, demirleme yapıldığında ve kıçtan sahile halat ile bağlanıldığında, daima uzun çıma halatı üzerine belirgin işaretler asılmalıdır. Fosforlu can yeleği, usturmaça, geceleri çakarlı ışık vs. asılması hem sizin için hem diğer denizseverlerin canını korumak için doğru olacaktır. 

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 
 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Byte

Byte

Byte           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapezci sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 1 - Ian Bruce - Fiber (GRP) 0 3.70 m 1.30 m 5.40 m2 - - 45 kg...

Contender

Contender

Contender           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapezci sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 1 - Bob Miller 1967 Fiber  / Ahşep 1 4.88 m 1.50 m 11 m2 - - -...