Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Teknelerin Gece Seyir Fenerleri

Seyir Fenerleri

 

seyirfenerleri

 

Tekneler gece seyrinde, sancak ve iskele bordalarda, borda fenerlerini, kıçlarında pupa fenerini ve eğer motor kuvvet yürütülüyorlarsa silyon fenerleri gösterirler. Yelkenle seyreden tekneler silyon fenerlerini göstermezler. Sancak borda feneri yeşil, iskele borda feneri kırmızı renktedir. Borda fenerleri 112.5 derece açıya sahip olup, silyon feneri iki borda fenerinin toplam açısı olan 225 dereceye sahiptir ve silyon feneri beyaz renklidir.

Boyları 12 metreden küçük olan yelkenli tekneler, sancak, iskele borda fenerleri ve pupa fenerini bir kapalı fanus içinde taşıyabilirler. Sancak ve iskele de ayrı ayrı da taşıyabilirler. Ayırmaları zorunlu değildir. Boyları 7 metrenin altındaki tekneler ise 360 derecen görünen bir beyaz ışık kaynağı ile kendilerini göstermeleri şarttır. 

Boyları 50 metre ve üzerinde bulunan motorlu tekneler (gemiler) iki adet silyon feneri taşırlar. Teknelere baş taraftan bakıldığında, sancak ve iskele borda fenerlerinin üstünde, üst üste bulunan iki beyaz silyon feneri görülür.

Ağ balıkçılığı ile uğraşan ve üzerinde yol olmayan balıkçı tekneleri borda fenerlerinin üstünde beyaz ve kırmızı fenerleri gösterirler. 

Klavuzluk işleriyle uğraşan tekneler aynı balıkçılar gibi beyaz ve kırmızı fenerleri gösterirler ama klavuzlarda kırmızı altta, beyaz yukarıdadır. 

 

 

Yelkenli Tekneler 

yelkenliseyirfenerleri

yelkenliseyirfeneri

 

Motorlu Tekneler (boyları 50 metreden küçük) 

sancakmotoryat        iskelemotoryat

kictanmotorlutekne

 

Gemiler (boyları 50 metreden büyük)

gemiseyirfenerleri-baskic        gemiseyirfenerleri-ustten

gemiseyirfenerleri-sancak         gemiseyirfenerleri-iskele

 

Balıkçılar (ağ balıkçılarında)

balikciseyirfeneri

 

Boyları 7 metreden küçük tekneler

kucukteknelerdeseyirfeneri

iyi seyirler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.