Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Hisarönü Körfezi

hisaronu 1Kuzeyinde Datça, güneyinde ise Bozburun bulunan Hisarönü Körfezi, Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Girintili yapısı ve koyları ile yelkenciler ve denizseverler için harika bir tatil yeridir. Körfezin büyük kısmı ormanlarla ile çevrilidir ve içinde ada ve adacıklar bulunur. Körfezin denizinin rengi ve temizliği tarifsizdir. 

Devamını oku...

Gökova Körfezi

Gökova Körfezi Kuzeyi Bozdrum Yarımadası, güneyi ise Datça Yarımadası ve Datça Dağları ile çevrilmiş doğu-batı yönünde uzanan körfezdir. Körfez, Ege Bölgesi’nin volkanik hareketlerinden olumuştur ve içinde bir çok koy ve adacıklar bulundurmaktadır. Körfezin batı tarafında, Yunanistan’a ait Sakız Adası bulunur. Gökova Körfezi, büyük denizcilik üstadlarımızdan Sadun Boro’nun en sevdiği koy olarak da bilinen Okluk Koyu’nu da içinde barındırır.

gokova korfezi 1

Gökova Körfezi Haritası


Gökova Körfezi Rüzgar Durumu

Körfezde, ilkbaharda hakim rüzgar yönü güneydir. Fakat ilkbahar mevsiminde güneyli rüzgarlar genelde sakindir ve rüzgarsız günlerin sayısı olduka fazladır.

Yaz mevsiminde, haziranın ortasından sonra tüm Ege Bölgesi’nde olduğu gibi Gökova’da da hakim rüzgar kuzeyli rüzgarlardır. Buna Ege meltemi de deriz. Gökova Körfezi’nin hakim rüzgar yönü KUZEYBATI’dır. Bu rüzgar körfezin doğusundan, batısına seyri zorlaştırır. Gökova Körfezi, özellikle amatör yelkencileri, yaz aylarındaki bu kuzeybatı yönlü meltemlerin oluşturduğu dalgalar ile zorlar.

Yaz aylarında rüzgar sabah saatlerinde uykudadır, öğleden önce şiddetlenmeye başlar, öğleden sonra deniz kaldırır ve akşam gün batımından sonra etkisini yitirir. Genelde bu şekilde bir etkiye sahiptir ama bazı durumlarda gece-gündüz durmadan da estiği görülebilir.

gokova korfezi 6

Gökova'da Seyir


Vadi Esintisine Dikkat!

Gökova’da, köylülerin yayla tepmesi adını verdikleri bölgesel şiddetli hava akımları ile karşılaşabilirsiniz. Dağlarda biriken elektrik yüklü yağmur bulutları, önce şiddetli rüzgar hemen takibinde şiddetli yağmur ve şimşek olarak sizi yakalayabilir. Rüzgarın hızı aniden 35 knot’lara kadar ulaşabilir fakat ömrü çok kısadır. En fazla yarım saat sürer ve hemen akabinde hiç birşey olmamış gibi cephe üzerinizden geçer.

O yüzden özellikle Gökova Körfezi’nin doğusunda etkili olan bu cepheyi önceden anlamak için koyu bulutlar ve şimşek yardımcı olabilir. Bie tarafta koyulaşan bulutları görüyorsanız ve korunaklı bir yerde değilseniz dikkat etmelisiniz. Eğer ahşap iskele bağlıysanıoz ve rüzgar sizin bordanızdan vuracaksa kıç halatlarınızı çözmenizi tavsiye ederim.

Bu hava akımı, çok sık oluşmaz ve yakalanmak düşük olasılıktır ama her zaman dikkat edilmelidir. Gökova Körfezi kıyıları oldukça girintili olduğundan ve adacıklara sahip olduğundan kayalık ve topuklar fazladır. O yüzden daima seyir yapaağınız bölgeyi haritadan iyi incelemeli ve demirleme sırasında dikkat etmelisiniz. Gökova Körfezi’nin kuzey kesimleri ve doğusu demirleme ve gecelemek için uygundur. Datça yarımadası ana karası yani güney tarafı demirlemeye pek uygun değildir.


Kargıcık Koyu

Kuzeyli rüzgarlara korunaklı bir koydur. Koyun hemen dışında, Orak Adası ve Kıstak Adacığı bulunur. Kargıcık, derin bir koydur. Derinliği 9-20 metre arasında değişir. Dip yapısı kumluk ve eriştelik olduğu için dikkatli demirlenmelidir.


gokova korfezi 5

Gökova'da Demirleme


Çökertme Koyu

Çok sevdiğimiz ve meşhur Ege Türküleri’nde adı geçen koydur. Fakat tarihçiler, türküler de adı geçen Çöketme’nin burası olmadığını, Yalıkavak’ın batı sahili olduğunu söylerler. Çökertme Koyu, Gökova Körfezi’nde en çok uğranılan yerlerden biridir. Koyda yatçılara hizmet veren 6 restaurant vardır ve önlerinde derme çatma iskeleler bulunur. Tonoz hizmeti de verirler. Elektrik, su, duş, toilet imkanı ve çöpünüzü bırakma şansınız vardır. Çökertme, korumalı bölge olduğu için yapılaşmamış bir köydür.


Büyük Çatı Koyu

Gökova’nın güneyindeki bu koyu, demirlemek için oldukça güzel bir koydur ama küçük olduğu için yoğun mevsimde demirlemek için uygun yeri seçme şansınız olmayacaktır. Koyun doğu tarafında Küçük Çatı Koyu bulunur ve bu koyun girişindeki görünün kayalık ile sahil arasındaki 30 metrelik alanda oldukça fazla kayalık vardır. Çok dikkat edilmelidir. Büyük Çatı Koyu’nda 8-10 metreye demir atılabilir.


Balıkaşıran Koyu

Bu koy, Gökçeler Koyu olarak da bilinir hatta bazı haritalarda bu isimle yazılır. Koy, çam ağaçları ile çevrili harika bir koydur fakat girişi ve iç koyları oldukça sığdır. Ayrıca Balıkaşıran Koyu, melteme açıktır ve konaklamak için uygun değildir. Gündüz yüzmek için demirleme yapılabilir ama güvenli gecelemek için yakındaki Yedi Adalar’ı tavsiye ederiz.


Yedi Adalar

Gökova’nın en korunaklı ve güzel koylarından biridir. Yedi Adalar Koyu’nun etrafı küçük adacıklar ile çevrilidir. Koyda 4 ada bulunur, bunlar sırasıyla, Martılı Ada, Uzun Ada, Zeytinli Ada ve Küçük Ada’dır. Yedi Adalar’da konaklanacak ve rahat demir yeri bulunacak en güvenli yer Uzun Liman Koyudur. 8-10 metreye rahatlıkla demir atılabilir. Zemin kumluk olduğu için demeirlemek için uygundur.


gokova korfezi 4

Yediadalar'da Gün Batımı


Değirmen Bükü Koyu

Gökova’nın en çok bilinen ve denizcilik üstadımız Sadun Baba tarafından cennet Kabul edilen Okluk Koyu’nu da içinde barıdıran yer Değirmenbükü’dür. Çanak Koyu (İngiliz Limanı), Sazanlı Koyu, Okluk Koy’larına rahatlıkla demirleyebilirsiniz. Ortalama 7-8 metre derinlik vardır ve sahildeki kayalardan ve ağaçlara zarar vermeden ağaçlardan kıçtan çıma alarak geceleyebilirsiniz.


Okluk Koyu, kalabalık olduğu zaman İngiliz Limanı, en çok tercih edilen demirleme yeridir. İngiliz Limanı denmesinin sebebi, 70’li yıllara kadar çok büyük çam ağaçları ile çevrili olan bu koyda, savaş zamanı İngiliz savaş gemilerinin ağaçların altına kadar girerek saklanmasıymış. Bu sayede uçaklardan görünmemektelermiş.


gokova korfezi 3

Okluk Koyu Güneşin Batışı


Okluk Koyu’nda, bir T iskele vardır ve demir atmanıza gerek kalmaz, tonoz döşenmiştir. Burada ayrıca küçük bir marketten genel alışverişinizi yapailirsiniz. Okluk Koyu’na karadan ulaşım olduğu için rahatça Marmaris’e giderbilir, yakıt aldırabilirsiniz. Okluk Koyu girişinde, kayaların üzerinde Sadun Boro’nun yaptırdığı bir deniz kızı heykeli ve altında gene Sadun Boro’un yazdığı yazı sizleri karşılar.

Fakat maalesef bu cennet koylar, yazın yoğun zamanlarda pislenme tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktalar.

Not : Değirmenbükü Koyu, meltem tarafından sıkıştırıldığı için denizinde az da olsa bulanıklaşma görülmeye başlamıştır. Lütfen bu bölgede çok dikkat olunuz ve denize hiç bir atık bırakmayınız.


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray  

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.


Ayvalık – Çeşme Arası Seyir 

Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz.

ayvalik-cesme1 1

Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri 

 

Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat edilmelidir. Tüm gece seyrinizi bozacak şekilde ışık yayarlar. Ayrıca Yunanlı Balıkçıların suyun üzerine bıraktıkları ağ şamandıraları da pervanenize dolanma riski taşıdığı için oldukça dkkatli olunmalıdır. Midilli Adası’nın balıkçıları, rotanız üzerine yüzlerce yüzer şamandıra bırakırlar. Bunların bazıları pet şişe, bazuıları ise strafor süngerdendir. O yüzden geceleri Midilli Adası oldukça güzel görünse de dikkatli seyir yapılmalı ve adaya yakın bir seyri tavsiye etmemekteyiz.

 

ayvalik-cesme1 4

Ildır Körfezi Haritası

 

Karaburun’a doğru, kuzeyli rüzgarların yönü Midilli Adası’nın batı ucuna doğru dirise edebilir. Dalga boyu biraz daha artacaktır ama fırtına harici koşullarda çok zorlayıcı olmayacaktır.

Bu bölgede en rahat geçişler, Ege’de rüzgarın uyuduğu mevsimler olan mayıstan haziranın ortasına kadar olan süre ile eylülün son haftasından, ekim ortasına kadar olan sürelerdir.

 

Ildır Körfezi

Çeşme’ye kuzey yönünde gelmeden, Sakız Adası’nın doğusunda ve Karaburun’un güneyinde Ildır Körfezi bulunur. Ildır Körfezi’nin girişi yaklaşık 5 mildir fakat oldukça fazla kaya döküntüleri ve sığlıklar vardır. Her yıl onlarca motoryat bu sığlıklarda pervanelerine zarar verirler ve az sayıda yelkenli salmalarını vururlar. Kesinlikle seyir işaretlerine uyulmalı ve sığlık aralarından geçilmemelidir.

 

Ildır Körfezi’nin kuzeyinde Karaada ve Toprakada bulunur. Bu adaların koylarında demirleme imkanı vardır fakat kuzey rüzgarına yan melteme kapalı gibi görünmelerine ragmen oldukça açıktırlar. Koylar, içerlerine meltemin kaldırdığı denizleri almazlar ama oldukça fazla rüzgar alırlar.

ayvalik-cesme1 5

Karaada'da sert havada demirleme

 

Ildır Körfezi’nin içerisi balık çiftlikleri ile dolmuştur. O yüzden gece ve gündüz çok dikkatli seyir yapılmalıdır. Körfezin içinde Ilıca, Setur Altınyunus Marina, Dalyanköy ve Aya Yorgi bulunur. Güney tarafında yaz ayları boyunca meltem estisi olduğu için demirlemek mümkün değildir.

ayvalik-cesme1 6

Çeşme civarında, su üzerindeki bir balık çiftliği

 

Çeşme’ye yaklaşırken rotanızın üzerinde küçük bir Yunan Adası olacaktır. Buna Passa Adası adını verirler ve Sakız Adası'nın parçası gibi bir kayalıktır. Sakız Adası ile bu ada arasındaki kanal, daima rüzgar üretir.

Çeşme’ye 15 mil kala, sığlıklara çok dikkat edilmelidir. Haritadan bakılmalı ve geceleri ise sığlık çakarları iyi gözlemlenmelidir.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Göcek Bölgesi ve Koyları Seyir 

Göcek Koyu ve adalar bölgesi özellikle yelkenli tatili için eşsiz bir bölgedir. Her yıl, Yerli ve yabancı binlerce yelkenli yat, tatil yapmak için Göcek Koyları'nı tercih ederler. Yeşil doğası, temiz denizi ve karadan ulaşımı olmayan sessiz koyları ile Göcek, bir başka dünyadır. Ayrıca Göcek Bölgesi, adalar ile çevrili olduğu için yatçılar için oldukça sakin ve gübenli bir limandır. Göcek’te koylarının bir çoğu, demir atılması için uygun derinliğe sahiptir. Ayrıca 2013 yılında Çevre Koruma Politikası çalışmaları sonucu Göcek Bölgesi’ne 97 adet tonoz şamandırası atılmıştır.

gocekkoylari1

Göcek ve Fethiye Körfezi Genel Haritası


Bu şamandıraların amacı, demirleyen teknelerin, denizin dip yapısına zarar vermesini engellemektir. Göcek Bölgesi en yoğun yat konaklama zamanların 940 yat kapasitesine sahiptir.


Göcek Koyları’nın bazılarında yerel işletmeler hizmet vermektedir. Koylarda yaptıkları ahşap iskeleler ve tonoz sistemleri ile restaurant hizmetleri vemektedirler. Buralarda hem güvenle geceleyebilir hem de Göcek’te çok lezettli deniz ürünlerini yeme şansı elde edebilirsiniz. Fakat bazı koyalarda yüksek fiyatlar uygulanmaktadır o yüzden önceden pazarlık yapılması şarttır.


gcek seyri 3

Göcek'in en güzel koylarından Küçük Sarsala Koyu


Göcek Bölgesi, korunaklı bir denize sahiptir. Bahar aylarında ve yaz aylarında hakim rüzgarlar genelde kuzeyli rüzgarlardır. Genelde demirlediğiniz koylar da oldukça korunaklıdır ve dalga üretmez, rüzgarlı fakat düz bir denizde yelken yapma keyfi yaşarsınız. Rüzgarlar genelde öğleden sonra uyanır ve akşam gün batımından itibaren deniz uyumaya başlar. Geceleri kıyıdan denize doğru gece meltemi eser ama şiddetli olmaz. 


gcek seyri 2

Göbün Koyu


Göcek'te koylarda konaklarken teknenize, dondurma, pasta, sıcak ekmek, gözleme ve en ilgi çekici olanı tekne şeklinde ''Göcek Market'' ziyarete gelecektir. Özellikle akşamüstü saatlerde ''Göcek Market'' koyları gezmeye başlar ve en ihtiyacınız olan malzemeleri, hiç de pahalı olmayan fiyatlar ile size sunacaktır. 


Göcek Bölgesi'nde Belediye Marinası, D-Marin Göcek, Club Marina, Marintürk Village Port, Marintürk Exclusive Marina ve Skopea Marina yer almaktadır. Skopea Marina ve Marintürk Village Port'da kışın denizde konaklama imkanı yoktur. Belediye Marina'da havaya açık olduğu için önlemler alınarak konaklama yapılabilinir veya sert hava raporlarında başka bir yere kaçılmalıdır. 

 

gcek seyri 1


Göcek'ten Aşağıdakileri Yapmadan Ayrılmayın!

*Taşyaka Koyu'nda, Bedir Rahmi Eyüboğlu'nun çizdiği balığı görmeden,

*Küçük Sarsala Koyu'nda sarımsaklı ekmek ve deniz ürünlerini yemeden,

*Sıralıbük Koyu'nda gecelemeden ve güneşi batırmadan,

*Hamam Koyu'ndaki eski Haman batığını görmeden,

*Göbün Koyu'na yanaştıktan sonra, yukarı köye yürümeden ve manzarayı kuşbakışı görmeden,

*Gece denize girmeden ve yakamozları görmeden,

 

iyi seyirler dilerim; 


denizgiray  

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Babakale – Ayvalık Arası Seyir 

Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak çok keyiflidir. Kaz dağlarının yüksekliği 1700 metreye kadar çıkmaktadır. 

 

ayvalik transferi 4

Babakale - Ayvalık Rotasındaki Kaz Dağları 

 

Babakale – Ayvalık rotasında Midilli- Türkiye arasındaki kanala, Müsellim Kanalı denmektedir. Bunun sebebi tam ortasında Müsellim Kayası’nın bulunmasıdır. Bu kayalık oldukça tehlikelidir ve denizin tam ortasında olduğu için genellikle farkedilmesi zordur. O yüzden oldukça fazla kaza olmaktadır. Seyir yapılırken anadolu kıyısına yakın seyredilmesi daha güvenli olacaktır.

Babakale’den sonra Behramkale-Asos, Sivrice, Küçükkuyu, Altınoluk, Burhaniye ve Akçay limanları bulunur.

Sivrice Koyu, demirlemek için çok uygun değildir. Zemindeki erişte yosunu katmanı çok yoğun olduğu için, demirin tutması zor olacaktır. Ayrıca koy içinde rüzgarlar fazla dönmektedir.

 

ayvalik transferi 1

 

Akçay Limanı adıyla tanımlansa da, sadece bir uzun mendirek vardır ve korunaklı değildir.

Asos Limanı’nın derinliği 2 metredir, o yüzden salması uzun yelkenlilerin limana girmesi ve konaklaması mümkün değildir.

Altınoluk Limanı da çok küçüktür ve ortalam derinlik 4 metredir. Fakat küçü balıkçı teknelerinden dolayı liman içinde uygun yer buluması pek mümkün değildir.

 

Ayvalık Girişi

ayvalik transferi 2

Ayvalık Girişindeki Dar Kanal 

 

Ayvalık girişi, küçük adaları, sığlıkları ve ince uzun kanal girişi ile bir çok yelkenci için oldukça zorlayıcı bir giriştir. Ayvalık giriş kanalı, kardinaller ile işaretlenmiş ve işaretli bölgenin dışına çıkılması sonucu kuma oturmanın mümkün olması yüksek bir girişe sahiptir. Ayvalık ve Cunda Limanı, tek bir yerden girişi vardır ve tamamen kapalı bir koydur. Giriş çıkılarda kanal seyrinde dikkat edilmelidir. Ayvalık’ta Cunda Adası Limanı’nda veya

 

ayvalik transferi 3

Setur Ayvalık Marina'da Gün Doğumu 

 

Setur Ayvalık Marina’da konaklama yapılması mümkündür. Fakat bazı transfer dönemlerde marinada yer olmamaktadır o yüzden önceden telefon edilerek bilgi alınması iyi olacaktır. Her iki yerde merkez sayılacağı için alışveriş imkanı vardır. Setur Ayvalık Marina, 24 saat yakıt hizmeti vermektedir.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.