Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Yelken Basılması / Acemiler için

Yelkenli bir teknede yelken basılmasının bazı püf noktalarını bilmek, işlerinizi oldukça kolay hale getirecektir. O yüzden bu yazımızda acemiler için kolayca yelken basma tekniklerini sırasıyla ve maddeler halinde listeledik. 

.

yelkenbasilmasi2015 

 

1) Denize çıkmadan önce yelken halatlarınızı kontrol edin, hangi halatları kullanacağınızdan emin olun. Basma sırasında zaman kaybetmeyin.

 

2) Teknenin içinin neta olduğundan emin olun, devrilecek eşyaları kaldırın.

 

3) Eğer klasik ana yelken kullanıyorsanız ve lazbag varsa, fermuarını limandayken açın, denizde sallantıda açmayın.

 

4) Yelken basmadan önce açacağınız yeri iyi belirleyin, size çapariz verecek tekneler varsa, sığılaklar bulunuyorsa ve dar yerlerde yelken açmayın.

 

5) Motorunuzu yelken tamamen açılmadan ve rüzgarı doldurmaya başlamadan kapatmayın.

 

6) Yelken açarken teknenin başını daima rüzgara dik yapın ve motorla rüzgara karşı yol alın.

 

7) Rüzgara karşı giderken tek başınızaysanız, otomatik pilotu ayarlayın, değilseniz bir kişiyi rüzgara dik gidilmesi için görevlendiriniz.

 

yelkenbasilmasi2015-2

 

 

8) Önce her zaman ana yelkeni basın. Havanın sert olduğunu düşünüyorsanız ve ana yelkeni basmıyorsanız, rüzgara 45 derece açı verin cenovanızı açın. Sizin için iyi seyirler, ana yelken basılması için biz devam edelim.

 

9) Ana yelkeni kontrol eden iskota halatını, bumbanın rahatça salınım yapabilmesi için biraz boşlayın. Bu sayede rüzgar değişimlerinde bumba kendisini ayarlayarak yelkeni doldurmadan boş tutacaktır.

 

10) Ana yelkeni basarken, klasik ana yelkenlerde, ana yelken yukarıya doğru çıkarken, lazybag halatlarına takılmamaları, göz ile iyice kontrol edilmelidir. Sarma ana yelkenlerde ise furlingin boş bıraktığı halatı, takılmadan ve gam yapmadan kolayca gittiğini kontrol edin.

 

11) Ana yelkenizi tamamen bastıktan sonra, ana yelken iskotasının boşunu alın.

 

12) Yelkenlerinize, ister sancaktan taraftan ister iskele taraftan rüzgar alarak doldurun.

 

13) Yelkenler rüzgar ile dolmadan ve tekne ilerlemeye başlamadan motoru kapatmayın. Sonrasında motoru kapatın.

 

14) Cenovayı açmadan önce hava durumuna bakın, hava sertse cenova arabalarını geriye alın, hava yumuşaksa ortada veya önde kullanın.

 

15) Rüzgara en az 60 derece açı verdikten sonra cenovanızı açın.

 

16) Telsizini 16. kanala ayarlayın , güneş battıysa navigasyon fenerlerini açınız. 

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 
 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...