Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

yelkencamadanvurma-1

Yelkene Camadan Vurulması

Camadan sistemi, yelkenli teknelerde sert havalarda yelkenlerin küçültülmesi için kullanılan sistemdir. Bir çok yelkenci, yelkenli teknelerindeki camadan sistemini kullanmazlar. Çünkü sert havalarda ana yelkeni açmazlar veya sadece cenova yelkeni ile seyir yaparlar. Ya da camadan gerektirecek sert rüzgarlı günlerde yelken basmazlar. 

.

 

 

 

 

 

 

Sert rüzgarlarda yelkenli tekneler, rüzgarın kuvveti ile yanal yatmaya başlarlar. Yanal yatma belli bir yatma açısından sonra (yaklaşık 26-30 derece) , yelkenli teknenin fazla yatmasına neden olacak ve dümen palalarından akan suyun akışını bozucu etki yapacaktır. Ayrıca bu yatmadan dolayı salma devreye girecek ve moment etkisiyle tekneyi doğrultucu etkisini arttıracaktır. Yelkenli tekneler tasarımları gereği çok fazla yattıkları zaman yavaşlamaya başlarlar. O yüzden sert rüzgarlı günlerde, yelkenlileri yatırmak keyifli olsa da yavaşlamaya neden olacaktır.

 

yelkencamadanvurma-2

 

 

Ne Zaman Camadan Vurulmalıdır?

 

Yelken seyri sırasında, yelkenlinin dümeninde ağırlaşma ve devamlı rüzgaraltına doğru dümen basılma gereği hissediliyorsa camadan vurma zamanı gelmiş demektir. Yelkenli tekne gereğinden fazla yattığı için ve teknenin altından akan suyun yönü bozulduğu için dümende ağırlaşma ve kontrol kaybı yaşanmaktadır. Yelkenli tekne, belli bir yatma açısından sonra, salma devreye girer ve yelkenli kontrol edilmez hale gelir. Bu durumda yatma açısı azaltılmalıdır. Bu yelkenleri küçültme zamanı geldiğinin ilk işaretidir.

 

 

Sürekli ana yelken iskotası ile yelkenleri boşaltmak ve üzerlerindeki kuvveti küçültmek zor olacaktır. O yüzden yelkenleri küçültmek en uygun çözüm olacaktır.

 

yelkencamadanvurma-3

 

Hangi Yelkene Camadan Vurulmalıdır?

 

Öncelikle ana yelkene camadan vurulması gerekir. Genellikle yelkenli teknelerde, ana yelken üzerinde iki adet camadan vardır. İlk önce bumbaya yakın olan birinci camadan vurulmalıdır. Daha sonra yeterli gelmez ise ikinci camadana geçilmelidir. En son olarak cenova yelkeni furlingli ise furling sistemi biraz sarılarak camadan vurulmalıdır. Eğer cenova yelkeninde furling sistemi yoksa ve daha küçük bir yelken varsa onun basılması uygun olabilir.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...