Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

 

Yelken Arabaları Kullanımı

 

Özellikle yelkenli yatlarda, yelkenleri doğru trim yapabilmek ve her hava koşulunda ideal hızı yakalayabilmek için hareketli arabalar kullanılır. Bir çok yelkenci bunları kullanmayı bilmez ve sabit yaptıkları bir ayar ile seyirlerini yaparlar.

.

yelkenarabasi 


Arabalar ana yelkende olacağı gibi cenova yelkeninde de vardır. Bazı yarış yelkenlilerinde cenova ve ana yelken arabaları makaralı ve halatlar ile sürekli kontrol edilebilirler. Bir çok gezi yelkenlisinde ise bu arabalar sabit ayarlıdır ve üzerlerinde yük olmadığında yer değiştirme olanağı tanırlar. 


Cenova Yelkeni Arabası


Cenova veya flok yelkenini kontrol eden arabalar, hava koşullarına göre farklılık gösterir. Üç boyutlu olan cenova yelkenine, en ideal açıyı verebilmek için cenova arabası ve cenova iskotası ile oynamak gereklidir. Yelken teorinde bilindiği gibi bir yelkenin alt yakası ne kadar torlu ve derin olursa, yelken o kadar hızlı ve çok kuvvet üretecektir. Tabiki devamlı yelkenin altını torlu kullanmakta hız kazandırmaz aksine kaybettirir. Yelkenin alt yakasınındaki torun derin bırakılması arabanın birinci vitesi gibidir. Hızlanmak için tor verilmeli yani birinci viteste kalkılmalı, daha sonra hızlandıkta, yavaşça tor azaltılmalıdır.


yelkenarabasi3


Fakat az rüzgarlı havalarda torun fazla olması, üretilecek kuvvet için faydalı olacaktır. Az rüzgarlı havalarda, torsuz ve derinliği olmayan düzgün gerilmiş bir yelkenin yeterince kuvvet üretmesi beklemez.


O yüzden cenova arabaları için bilinmesi gereken en kolay taktik ;


***Cenova arabaları sert havalarda geriye, hafif havalarda öne doğru alınmalıdır.
Cenova arabaları öndeyken;


Cenova yelkenin alt yakası torlu kalır, güngörmez yakası daha çok kapanır ve rüzgar kaçırmaz, teknenin hızlanması kolay olacaktır. Hava sertleştikçe kademeli olarak araba geriye alınmalıdır.


Cenova arabası gerideyken; Cenova yelkeninin alt yakası gerilmeye başlar, tor azalır ve yelkenin güngörmez yakası açılmaya başlar yani rüzgar kaçırma eğiliminde olur. Sert zgarlı havalarda, yelkenlerimizde kuvvete ihtiyacımız yoktur. Yelkenlerde tora da ihtiyacımız olmayacaktır. O yüzden sert esen havalarda, cenova arabası iyice geriye alınmalı, ve cenova iskotası gerilmeli, yelkenin altındaki tor azaltılmalı ve güngörme yakası açılmalıdır. Bu sayede tekneyi gereksiz yatırmaya yarayan ve üretilen fazla kuvveti, biraz daha etkisi yaparız.


yelkenarabasi2


Ana Yelken Arabası


Ana yelkende araba genellikle rüzgarüstüne seyirlerde kullanılır. Daha fazla rüzgara yaklaşmak ve orsalamak için ana yelken arabası rüzgar üstüne doğru alınmalıdır. Fakat hava sertleştikçe, yelkenli tekne yatacak ve seyir bozulacaktır. Böyle durumlarda ana yelken arabası boşlanarak, rüzgar altına doğru gittiğinde yelkenin ön yakası rüzgar kaçırmaya başlayacaktır ve yelkenli tekne daha rahat seyir yapacaktır.


iyi seyirler dilerim; 


denizgiray


Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 
 
 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Kiralık Yelkenli Teknede İdareli Su Kullanımı

Yelkenlide Su Kullanımı Yelkenli teknelerdeki su tankları kapasitesi, günlük kullanıma alışkın olduğumuz gibi kullanım için yeterli değildirler. Her denize girdikten sonra duş alınması, musluğu çok açık bırakarak bulaşıkların yıkanması, suyunuzun belkide 2 gün içinde bitmesine yol açabilir. Sadece koylarda konaklamalı seyir planınız varsa suyu idareli kullanmalısınız. Su yapıcı gibi sistemler,...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...