Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Vinçleri Doğru Kullanmak

Yelkenli yatların güverte üzerlerinde, halatları kolayca ve daha az kuvvet harcayarak kontrol etmemizi sağlayan çeşitli boyutlarda vinçler bulunur. Bu vinçler boyutlarından çok daha büyük işler yaparlar ve yanlış kullanıldıklarında çok tehlikeli olabilirler. Bu yazıda doğru vinç kullanmanız için yapmanız gereken püf noktaları anlattık. 

.

vincyelkenli 


Günümüzde kullanılan bir çok vinç iki yönlüdür. Vincin üzerinde az yük mevcutken, kolayca çekilmesi için hızlı yönü ve üzerinde fazla yük mevcutken çekilmesi için yavaş yönü vardır. Vinçler daima saat yönünde sarılmalıdır ve daima üzerlerine rüzgara göre orantılı olarak sarım uygulanmalıdır.


Vinçlere, halat sararken daima saat yönünde sarmayı unutmayın!


Yelkenli yatlardaki vinçler, yelken metrekaresine ve yelkenlerin üretebileceği güç oranında, tekne üreticisi tarafından uygun boyutlarda montajlanırlar. Vinçlerin üzerlerindeki değerden çevirme oranını hesaplayabilirsiniz. Bu çevirme oranından da ne kadar kuvvet uygulayabileceğini bulursunuz.


vincyelkenli3


Vincinizin üzerinde 40 yazıyorsa ki ortalama bir vinç boyudur, bu sayı 40:1 çevirme oranı anlamına gelmektedir. Ortalama bir insanın 25 cm boyundaki bir vinç konula yaklaşık 20 kg güç uygulayabildiğini varsayarsak; (20x40)= 800 kg'ı rahatlıkla bulabilir. Bu vinç 1-2 ton halat yükünü bile karşılayabilir. O yüzden vinçler kullanılırken çok dikkatli olunmalıdır.


Hava sertleştikçe halatlardaki kuvvetler çok büyük olacağı için vincin tamburuna en az 3-4 tur sarmanız gerekmektir. Aksi halde bırakırken halat elinizden kayar ve derinizin kalkmasına, elinizin yanmasına sebep olabilir. Bu en çok yapılan hatalardandır.


vincyelkenli2


Hava sertleştikçe vinçlere daha fazla halat sarımı yapmayı unutmayın!


Vinçlerin üzerine gereğinden fazla sarım yapmak ve sarım yaparken gelişigüzel sarmak, tambur üzerinde halatın sıkışmasına ve açılmamasına sebep olabilir. Bu da önemli hatalardan biridir. O yüzden dikkat edilmelidir.


Vinç kullanırken, saçları uzun olan bayanlar dikkat etmelidir. Vinç çevirirken yelkene baktıkları için, saçları vinç ile halat arasında kalabilir ve büyük acı verebilir. O yüzden saçlarını toplamalarını tavsiye ederim.


Uzun saçlı bayanlar vinç kullanırken dikkat etmelisiniz!


Günümüzde bir çok tekne sahibinin tercih ettiği elektrikli vinçler çok tehlikeli olabilirler. İçlerindeki çok küçük motor bile 1,5 tona yakın bir çekme kuvveti sağlayabilir. O yüzden elektrikli vinç kullanırken daima halat ve sistem takip edilmeli, vinç zorlanmaya başladığı anda asla devam edilmemelidir. Zorlamada, ana yelken furling profili yamulabilir, bazı yelkenler yırtılabilir, ince halatlar kopabilir veya bağlantı yerleri kopabilir.


Elektrikli vinçler çok büyük kuvvetler üretirler. Dikkat edilmelidir. 

 

iyi seyirler dilerim; 


denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...