Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Denize Çıkış / Acemiler için gulucuk

Yelkenli bir tekne ile denize çıkmaya alışkın değilseniz ve yeni öğreniyorsanız, sizlere yardımcı olmak için oldukça kolay bir kontrol listesi hazırladık. İster bu listeyi çıktı alarak kullanırsınız, isterseniz zaman içinde ezberlersiniz.

.

denizecikis2 


1) Hava raporlarını kontrol et. Raporlar 17 knot üzerinde ve 5-6 bofor veriyorsa, zor bir gün olacaktır.


2) Mendireğin dışına bak, büyük dalgalar var mı?


3) Tek başına çıkcaksan, arkadaşlarına bilgi ver.


4) Ekip varsa, en azından yardımcı olmaları için halat atmayı, tonoz bırakmayı kısaca öğret.


5) Can yelekleri, çakı, cep telefonu şarjı kolayda olsun.


6) Teknede yeterli yakıt olup olmadığını kontrol et, acemiysen çeyrek deponun altında denize çıkma.


7) Seyir yapacağın bölgedeki, kayaları, şamadıraları, sığlıkları, akıntıları, denize çıkmadan önce gps'ten kontrol et.


denizecikis1


9) Sahile bağlı olan elektriği sahilden veya tekneden sök.


10) Tonozun mantarlı olan ucu tekne üzerindeyse, tonozoun ucunu sahile bağla ve çekebildiğin kadar çek, dibine bırak, takılmaması için suya dik gitsin.


11) Güverte üzerinde sancak ve iskele tarafta yürü, komşu tekneler vardevela tellerine tonoz, halat vs. bağlamış olabilir. Kesinlikle sök ve pervaneden, paladan uzaklaştır.


12) Usturmaçaları yandaki teknelere göre ayarla, denize çıkarken yaslanman gerekecek.


13) Telsizden marinaya çıktığına dair uyarı ver veya çıkış için palamar yardımı iste.


14) Motor dairesini aç, anlamasan bile bir bak. Bakmak sorunları görmenin en kolay yoludur. Motorun ve şanzımanın yağını kontrol et, genel bir bak.


15) Motorunu erken çalıştır, ileri ve geri yol ver ve en az 2 dakika çalışmadan halatları çözme.


16) Motorun, egzoztan soğutma suyu attığını kontrol et, atmıyorsa denize asla çıkma, servis çağır.


17) Yandaki tekneleri gerekirse itmek veya çekmek için kakıçını hazır bulundur.


18) Rüzgara bak ve rüzgaraltı tarafa dikkat et, rüzgar daima rüzgar altına doğru itecektir.


19) Rüzgarın şiddetine göre ileri yol ver, daima ilk önce tonozu çöz, denize at ve battığından emin ol. Bu sırada kıç palamarları bağlı ve her zaman ileri yolda kalmalısın.


20) Rüzgar üstünde yaslayabilecek bir tekne yoksa, ileri yoldayken önce rüzgar altını çöz, tekne rüzgar altından kurtulduğu anda hemen rüzgar üstünü çözüp çıkın. Belki arada 5-10 saniye bir fark bile olabilir.


21) Eğer rüzga rüstünde tekne varsa önce rüzgar altı palamarı çözün, teknenizi rüzgar üstündeki tekneye yaslayın ve rüzgar altından yeterince açılın. Teknenizi dik yaptıktan sonra gazı az miktarda azaltın ve son bağlı kalan rüzgar üstü halatı çözüp fırlayın. Unutmayın geç kalırsanız veya yavaş olursanız rüzgar sizi, rüzgar altındaki tekneye yaslayacaktır o yüzden çevik ve hızlı olmalı, takip etmeli, kolayca çıkmalısınız.


22) Bağlı olduğunuz yerden çıkarken diğer teknelerin tonoz halatlarına dikkat edin, rüzgar altı taraftan daha çok uzak durmaya çalışın.


23) Liman çıkışın sancak tarafta kalın ve denize açılın.


24) Denize açıldıktan sonra telsizden 16. Uluslararası Çağrı Kanalı'nı açın.


25) Usturmaçalarınızı toplayın ambarlara kaldırın ya da denize ve halatlara çapariz vermeyecek şekilde asın. 

Çok Okunanlar

B14

B14

B14           İsaf derecesi  Ekip sayısı Ekip ağırlığı Tasarımcı Tasarım yılı Malzeme Trapez sayısı Uzunluk Genişlik Ana yelken alanı Flok yelken alanı Balon yelken alanı Tekne ağırlığı Uluslararası 2 120 - 140 kg Julian Bethwaite 1986 Fiber (GRP) 0 4.25 m 3.80 m 12.00 m2 5.20...

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık - Çeşme Arası Seyir

Ayvalık – Çeşme Arası Seyir Ayvalık – Çeşme arasında güneye doğru seyir genellikle sakin geçecektir. Kuzeyli rüzgarlar hakimse, Midili Adası’na yakın seyirden sonra, Karaburun’a kerteriz alabilirsiniz. Ayvalık-Çeşme arası AZUREE 33 ile sert hava seyri Bu rotada, 1 Eylül’den sonra yani av mevsiminde, geceleri balıkçıların gözleri kör eden ışıklı teknelerine dikkat...