Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

Ana Yelken mi? Cenova mı?

Yelkenli teknelerde genellikle bi ana direk ve iki adet yelken vardır. Direğe basılan esas olarak sayılan yelkene ana yelken, teknenin başında bulunan diğer yelkene ise cenova yelkeni denir. Yelkenli tekneden en iyi performansı almak için bu iki yelkenin en doğru açı ile ve birlikte kullanılmaları gerekir. Sadece tek bir yelkenin açılarak seyir yapılmasının doğruluğunu yazımızda açıklayacağız.

.

anayelkencenova-azuree46-1 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ana Yelkenin Etkisi

 

Yelkenli yatlardaki ana yelken, salmanın arkasında kaldığından dolayı, yelkenli tekneyi rüzgara doğru yaklaştırıcı, bir başka değişiyle orsalayıcı etki yapmaktadır. Salma, teknenin denge merkezi gibi görev yapmaktadır. Bu denge merkezi hem kemere hattı yönünde hem de pruva-pupa hattı yönünde dengeyi sağlamaktadır. Salmanın arkasında kalan ana yelken ve olası diğer yelkenler, orsalayıcı etki yapacaktır.

 

Cenova Yelkenin Etkisi

 

Cenova yelkeni, direğin ve salmanın önünde olacağı için denge merkezinin önünde kalacaktır. Cenova yelkeni, ürettiği kuvvet ile yelkenli teknenin başını açmaya yönelik etki yapacaktır. Yani yelkenli tekne, kafayı açacaktır.

 

anayelkencenova-azuree46-2

 

Sadece Cenova Yelkeni İle Seyir Yapılması Doğru mudur?

 

Bir çok amatör yelkenci, kullanılmasının kolay olduğu için ve sert havalarda ana yelkeni açmak istemediklerinden sadece cenova yelkenini açarak seyir yaparlar. Sert ve orta sert havalarda, yelkenli tekneler cenova yelkeni ile yeterli yürüme kuvveti bulabilirler. Yelkenlilerin sadece cenova yelken kullanarak seyirlerinde, rüzgara yaklaşma ve orsa kabiliyeti oldukça azalır. Fakat hafif havalarda sadece cenova yelkeni ile yeterli kuvveti sağlamaları zordur. O yüzden hafif havalarda sadece cenova yelkeni ile tramola atılması oldukça zor olacaktır.

 

Sadece cenova yelkeni ile yelkenli teknenin hızlanması da kolay olmamaktadır. Tek yelken ile yelkenlinin yeterince hızlanması kolay olmayacaktır. O yüzden ana yelken ve cenova yelkeni, yelkenlilerin tasarımı gereği mümkün olduğunca birlikte kullanılmalıdırlar. Sert havalarda yelken alanı fazla geldiğinde, önce ana yelkene ve sonrasında ise cenova yelkenine camadan vurularak seyir yapılması en uygun yol olacaktır.

 

iyi seyirler dilerim; 

     
denizgiray  

 

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Çok Okunanlar

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezilecek Yeler

Pisa Gezi Rehberi  İtalya'da bulunan ve sayısız belgesele konu olmuş ve tüm dünya tarafından bilinen Pisa Kulesi'ne gittik. Pisa Şehri, İtalya'nın kuzey batısında kalan ve eskiden denizcilikte kazandığı başarılar ile bilinen bir şehir.  .  

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenli Kiralık Teknede Ekip Seçimi

Yelkenlide Ekip Seçimi Bir yelkenli tekne kiralayarak tatil yapmayı düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken bazı küçük ayrıntılar vardır. Ekibinizi iyi seçmeniz küçük ayrıntı gibi görünse de yanlış ekip seçimi sonucunda hayatınızın en kötü tatilimi yapabilirsiniz. Doğru ekip seçimi ile de hayatınızın unutamadığınız tatillerinizden biri olabilir. .

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale - Ayvalik Arası Seyir

Babakale – Ayvalık Arası Seyir Babakale Limanı’ndan sonra güneye doğru iniyorsanız, Edremit Körfezi’ni takip eden kuzeyli rüzgarlar Ayvalık açıklarına kadar size kafadan gelecektir. Bu yüzden güneye doğru inerken, kuzeyli rüzgarlardan tek rahatsız olacağınız bölge burası olacaktır. Kuzeydeki yüksek Kaz Dağlarının yeşilliği ve eşsiz manzarası eşliğinde Edremit körfezi’ne doğru yol olmak...