Ataturk

  • Facebook
  • Twitter
  • instagram
  • instagram
  • instagram
 

2018 Yılı Türkiye Yelken Federasyonu Faaliyet Raporu 

Yelken Fedrasyonu'nun, resmi olarak listeye aldığı etkinlik ve yarışlar, 2018 yılı faaliyet raporunda açıklandı. Faaliyet raporunu ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. 

.

 


Devamını oku...

Volvo Ocean Race Yarış Heyecanına Katılın 

Dünya üzerindeki bir çok yelkencinin sabırsızlıkla beklediği Volvo Ocean Race, 2018 yılı başları itibariyle dördüncü ayağı ile devam ediyor. Cep telefonu ve bilgisayarlar üzerinden canlı olarak izlenen bu yarışa, yelkenseverler de kendi tekneleri ile sanal ortamda dahil olabiliyor. 

.

 


Devamını oku...

Türk Bayraklı Teknelerin 2018 Yılı Bağlama Kütüğü  Harcı Belli Oldu

Türk Bayraklı özel teknelerinde yıllık vergisi, 2018 yılında da, teknelerin tam boyu üzerinden alınmaya devam ediyor. Geçmiş yıllarda, motorlu taşıtlar vergisinde olduğu gibi motor gücü üzerinden bağlama kütüğü harcı ücretlendirilirdi. 2018 yılı fiyatlarına ulaşmak için tıklayınız. 

.

 


Devamını oku...

Denizde Güvenlik 

Denizde güvenlik amacıyla kullanılan ve dikkat edilmesi gereken konuları kapsayan bölümümüz açıldı. Fotoğraflı anlatımlarla, konuları okurken, faydalanacağınızı düşünüyoruz. 

.

 


Devamını oku...

Demir Feneri

Tüm deniz araçlarının, geceleyin, liman dışı bir bölgeye demirlediklerinde rahatlıkla görünmelerinin sağlanması için demir feneri ışıklarını yakması gereklidir. Demir feneri, 360 dereceden görünebilen sabit bir ışıktır ve teknelerin gece karanlığında fark edilmesini sağlar.

Demir feneri yakılmadığı taktirde, bölgede seyir yapan diğer tekneler, karalınkta farkında olamayabilirler. Günümüzde özellikle tatil koylarında seyir yapan özel tekne kullanıcıları, akülerin daha uzun süre dayanımlarını sağlamak için demir fenerlerini kapalı tutarlar. Bu oldukça tehlikelidir ve doğru bir yol değildir.

Bazı tekne sahipleri ise, teknenerin görünen bazı bölglerine yanıp sönen flaşör ışıklar asarlar veya ışığı çok az yanan pilli el ışıkları takarlar. Bunların hepsi standart dışıdır. Özellikle denizcilikte flaşör ışıkların, demirleme sırasında kullanılması doğru değildir.

Demir fenerlerinin doğru kullanılması, beklenmedik kazaların önüne geçer;

  • Yelkenlilerde direk tepesinde bulunan demir feneri, led ampül takılarak, enerji tüketimi azaltılabilir.
  • Motoryatlarda enerji sorunu pek yoktur, demir feneri kullanılması uygun olacaktır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Radar nedir?

Gönderilen bir elektromanyetik dalganın, söz konusu bir hedefe çarpmaso, hedeften geri yansıması ve gönderene kaynağa tekrar geri ulaşması sonucu bir görüntü oluşturmasına radar denir. Kısacası radar, herhangi bir cismin görünebilirliğini sağlayan bir elektronik alettir.

1900’lü yılların başında keşfedşlmiş be geliştirme çalışmaları başlamıştır. Günümüzde tüm gemilerde, bazı ticari teknelerde, yolcu gemilerinde ve feribotlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Radar nasıl çalışır?

Radar, A’dan Z’ye kadar onbir farklı dalga bandı için tasarlanmış olabilir. Bunların bazıları hava araçları için bazıları da yer yüzeyindeki araçlar için çalışma tipine sahiptir. Denizcilikte kullanılan radarlar genellikle s bandı veya x bandı elektromanyetik dalga gönderirler. Radar, gönderdiği sinyalin, herhangi bir yüzeye çarparak geri gelmesini, içerisinde formülize eder ve konum, mesafe, hız hakkında blgiler verir.

S bandı sinyal ile çalışan radarlar, 200 – 400 mHz aralığında çalışırlar ve daha geniş alan hakkında bilgi verebilirler. X bandı radarlar, 800 -1200 mHz aralığında çalışırlar, çözünürlükleri çok daha iyidir fakat daha küçük bölgeleri tarayabilirler.

 

Radar, herşeyi görebilir mi?

Radarlar, su üzerindeki her türlü yüzen cismi göremezler. Gönderdikleri manyetik dalgaların özellike metal gibi yapılara çarparak geri yansıması gerekmektedir. O yüzden fiberden yapılmış tekneler, ahşap tekneler, su üzerinde yüzen platfromlar vs. geri yansıma yapmadığı için, radar ekranlarında görünmeyebilir.

 

Radarın ne faydası vardır?

Radar, özellikle görüş mesafesinin çok düştüğü sisli günlerde, gece seyirlerinde, denizcilerin en önemli yardımcısı olmaktadır. Gemi trafiğinin yoğun olduğu boğazlarda, bölgedeki gemi trafiği hakkında bilgi verecektir.

 

Radarda görünmek için ne yapmak gerekir?

Radarlarda görünmek için radar dalgalarını geri yansıtma özelliğine sahip radar reflektörleri kullanılır. Bu reflektörler, ahşap, fiber gibi malzemelerden yapılmış her türlü deniz aracının rahtalıkla görünmesini sağlamaktadır.

Zaten yayınlanan tebliğe göre, radar reflektörünün, denizde seyir yapan tüm deniz araçlarına takılması zorunludur. Radar ekranında görünmeyi sağlamak için reflektörlerin mümkün olan en yüksek bir bölgeye takılması sağlıklı olacaktır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.