Ataturk

 • Facebook
 • Twitter
 • instagram
 • instagram
 • instagram
 

Denizde Güvenlik 

Denizde güvenlik amacıyla kullanılan ve dikkat edilmesi gereken konuları kapsayan bölümümüz açıldı. Fotoğraflı anlatımlarla, konuları okurken, faydalanacağınızı düşünüyoruz. 

.

 


Devamını oku...

Demir Feneri

Tüm deniz araçlarının, geceleyin, liman dışı bir bölgeye demirlediklerinde rahatlıkla görünmelerinin sağlanması için demir feneri ışıklarını yakması gereklidir. Demir feneri, 360 dereceden görünebilen sabit bir ışıktır ve teknelerin gece karanlığında fark edilmesini sağlar.

Demir feneri yakılmadığı taktirde, bölgede seyir yapan diğer tekneler, karalınkta farkında olamayabilirler. Günümüzde özellikle tatil koylarında seyir yapan özel tekne kullanıcıları, akülerin daha uzun süre dayanımlarını sağlamak için demir fenerlerini kapalı tutarlar. Bu oldukça tehlikelidir ve doğru bir yol değildir.

Bazı tekne sahipleri ise, teknenerin görünen bazı bölglerine yanıp sönen flaşör ışıklar asarlar veya ışığı çok az yanan pilli el ışıkları takarlar. Bunların hepsi standart dışıdır. Özellikle denizcilikte flaşör ışıkların, demirleme sırasında kullanılması doğru değildir.

Demir fenerlerinin doğru kullanılması, beklenmedik kazaların önüne geçer;

 • Yelkenlilerde direk tepesinde bulunan demir feneri, led ampül takılarak, enerji tüketimi azaltılabilir.
 • Motoryatlarda enerji sorunu pek yoktur, demir feneri kullanılması uygun olacaktır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

Radar nedir?

Gönderilen bir elektromanyetik dalganın, söz konusu bir hedefe çarpmaso, hedeften geri yansıması ve gönderene kaynağa tekrar geri ulaşması sonucu bir görüntü oluşturmasına radar denir. Kısacası radar, herhangi bir cismin görünebilirliğini sağlayan bir elektronik alettir.

1900’lü yılların başında keşfedşlmiş be geliştirme çalışmaları başlamıştır. Günümüzde tüm gemilerde, bazı ticari teknelerde, yolcu gemilerinde ve feribotlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Radar nasıl çalışır?

Radar, A’dan Z’ye kadar onbir farklı dalga bandı için tasarlanmış olabilir. Bunların bazıları hava araçları için bazıları da yer yüzeyindeki araçlar için çalışma tipine sahiptir. Denizcilikte kullanılan radarlar genellikle s bandı veya x bandı elektromanyetik dalga gönderirler. Radar, gönderdiği sinyalin, herhangi bir yüzeye çarparak geri gelmesini, içerisinde formülize eder ve konum, mesafe, hız hakkında blgiler verir.

S bandı sinyal ile çalışan radarlar, 200 – 400 mHz aralığında çalışırlar ve daha geniş alan hakkında bilgi verebilirler. X bandı radarlar, 800 -1200 mHz aralığında çalışırlar, çözünürlükleri çok daha iyidir fakat daha küçük bölgeleri tarayabilirler.

 

Radar, herşeyi görebilir mi?

Radarlar, su üzerindeki her türlü yüzen cismi göremezler. Gönderdikleri manyetik dalgaların özellike metal gibi yapılara çarparak geri yansıması gerekmektedir. O yüzden fiberden yapılmış tekneler, ahşap tekneler, su üzerinde yüzen platfromlar vs. geri yansıma yapmadığı için, radar ekranlarında görünmeyebilir.

 

Radarın ne faydası vardır?

Radar, özellikle görüş mesafesinin çok düştüğü sisli günlerde, gece seyirlerinde, denizcilerin en önemli yardımcısı olmaktadır. Gemi trafiğinin yoğun olduğu boğazlarda, bölgedeki gemi trafiği hakkında bilgi verecektir.

 

Radarda görünmek için ne yapmak gerekir?

Radarlarda görünmek için radar dalgalarını geri yansıtma özelliğine sahip radar reflektörleri kullanılır. Bu reflektörler, ahşap, fiber gibi malzemelerden yapılmış her türlü deniz aracının rahtalıkla görünmesini sağlamaktadır.

Zaten yayınlanan tebliğe göre, radar reflektörünün, denizde seyir yapan tüm deniz araçlarına takılması zorunludur. Radar ekranında görünmeyi sağlamak için reflektörlerin mümkün olan en yüksek bir bölgeye takılması sağlıklı olacaktır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

 

AIS nedir?

Deniz taşıtlarının kullandığı otomatik takip sistemine AIS denir. Otomatik bir tanımlama sistemidir. Amacı seyirde bulunan ya da limanda demirli olan gemilerin daha emniyetli takibinin sağlanması için kurulan bir takip sistemidir. VHF telsiz frekansından ve sinyallerinden veri gönderme ve alış yapmaktadır.

 

AIS ne tür bilgiler gösterir?

AIS, söz konusu deniz taşıtının, kimlik bilgilerini, teknik ölçülerini, kapasitesini, bağı olduğu limanı, draftını gösterir. Ayrıca seyir halindeyse, geminin yükünü, hangi limana gideceğini, limana varış süresini (ETA) göstermektedir. Aynı zamanda deniz fenerlerinin de belli bir AIS kodu vardır ve haritalarda görüntülenebilirler.

Teknelerin, gerçek zamanlı olarak hem pozisyon hem de hız bakımından takip edilmesine olanak tanır.

 

AIS nasıl çalışır?

AIS, kendisine tahsis edilmiş frekans aralığından sinyal göndererek çalışır. 161.975 mHz ve 162.025 mHz frekanslarından sinyal gönderir. Sinyallerin sesli duyulması veya dinlenmesi mümkün değildir. Teknelerde alıcı ve verici aletler yardımıyla gelen sinyaller, koordinat, hız ve zaman olarak haritaya aktarılır.

 

AIS’ın kapsama alanı ne kadardır?

AIS’in gücü, vericinin çıkış gücü ve antenin yüksekliği ile ilgilidir. Ayrıca VHF frekansının hava koşullarından etkilendiği de göz önünde bulundurulmalıdır. A tipi bir AIS cihazı 12.5 kW güce sahiptir. Bu güç ile rahatlıklar 20 -25 deniz miline yayın yapabilir.

 

Kaç tip AIS vardır?

A ve B tipi olmak üzere iki tip AIS cihazı vardır. A tipi daha güçlüdür ve dah uzak mesafeye veri sinyali gönderebilir.

A tipi AIS 12.5 kW güce sahipken;

B tipi AIS 2 kW güce sahiptir.

A sınıfı AIS , 25 deniz miline kadar very gönderebilirken, B tipi AIS cihazı 5-10 deniz mili mesafede etkili olur. Bazı ucuz tip AIS cihazları, bulunduğu teknenin bilgilerini göndermez sadece karşı teknelerden ulaşan AIS sinyallerini alır.

AIS, seyir halinde her 2-10 saniyelik zaman diliminde sinyal gönderir. Sabit demirde bulunan teknelerde ve gemilerde ise 3-4 dakikada bir sinyal güncellemesi yapar.

 

AIS cihazının ne faydası vardır?

Görüş mesafesinin kısıtlı olduğu zamanlarda en azından AIS kullanan tüm deniz araçlarını, teknenizdeki chartplotter üzerinden görebilirsiniz. Bir bakıma radar verisi gibi çalışır. Fakat AIS cihazı bulunmayan deniz araçların görülmesi mümkün değildir. Karşılıklı bir radar sistemi gibi çalışır.

 • Çatışma ihtimali olduğunda AIS uyarı verir.
 • Yardım ve kurtarma talebi çağrılarında çevredeki deniz araçlarına uyarı verir.
 • Oluşmuş bir kaza durumunda hafızasındaki bilgiler kullanılabilir ve hatanın sebebi araştırılabilinir.
 • Sürekli veri alıp gönderdiği için sağlıklı bir iletişim aracıdır.
 • Deniz trafiğinin yönetilmesini kolaylaştırır.
 • Balıkçı teknelerinin yasak bölgelere girişini kontrol eder. (AIS cihazları açıksa)
 • Uzaktan teknenizi kontrol edebilirsiniz. Tekne takip sistemi gibi çalışır.

 

AIS cihazı zorunlu mudur?

AIS sistemi, amatör ve şahsa kayıtlı deniz araçları için zorunlu değildir. Denizcilik Müşteşarlığı’nın 26640 maddeli yayınlanan tebliğ’de AIS kullanımı için hususi tekneler, kapsam dışı bırakılmıştır ama isteyen tekne sahiplerinin kullanmaları serbesttir.

AIS cihazı aşağıdaki deniz araçlarına zorunludur;

 • Boyu 10 metreden büyük tüm ticari yatlar. (Türk Bayraklı)
 • Düzenli sefer yapan ve 12 yolcu kapasitesinin üstündeki yolcu gemileri
 • Tehlikeli yük taşıyan gemiler.
 • SOLAS kapsamına giren, uluslararası sefer yapmayan 500 groston ve üzeri tüm gemiler.
 • Boyu ve cinsine bakılmaksızın, liman sefer bölgesini aşan tüm balıkçı tekneleri.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Navtex nedir?

Denzicilere, meteoroloji tahminleri, seyir bilgileri, aciliyet, emniyet ve denizde çalışma yapılan sahalar hakkında bilgi veren haberleşme cihaz sistemdir. Uluslararası bir faks makinası gibi çalışır. Gemilerde ve teknelerde, mevcut yayınları almaları için Navtex cihazı bulunmalıdır.

Navtex, MF yani orta dalga boyu frekansından yayın yapar. Yaklaşık 400 deniz mili (740 km) mesafeye kadar yayın gönderilebilmektedir. Aynı zamanda GMDSS biriminin ( Küresel Denizde Tehlike ve Emniyet Sistemini ) 'in de bir parçasıdır. Navtex, 4 saatte bir yayın yapar. 10 dakikadan fazla yayın yapılamaz.

 

Navtex frekansları nelerdir?

Bulunulan bölgeye, ulusal mesajlar ve uluslarası mesajların ulaşması için farklı frekanslar kullanılır.

490 kHz : MF-Orta frekanstır. Ulusal yandex yayınıdır. Ulusal dildedir ve ulusal deniz sınırları içindeki bilgiler yayınlanır.

518 kHz : MF-Orta frekanstır. Uluslararası yandex yayınıdır. İngilizce yayınlanır.

4209.5 kHz : HF-Yüksek frekanstır. Genellikle okyanuslarda ve uzak enlemlede, MF orta boy dalgalarının ulaşamadığı yerlerde HF frekans kullanılır. Uluslararasıdır ve ingilizce yayın yapılır.

 

Türkiye Denzileri’nde Navtex Kullanımı;

Ülkemiz karasularınsa, navtex mesaj ve seyir duyuruları, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hisrografi ve Oşiongrafi Daire Başkanlığı tarafından Samsun, İstanbul, İzmir ve Antalya yayın istasyonlarından yayınlanır.

Yapılan seyir rapor ve duyuruları, tüm tekneler, balıkçılar, sivil ve askeri gemiler için geçerlidir. Bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün internet sayfasından da yayınlanmakta ve isteyen herkesin bilgisine sunulmaktadır.

 

Navtex ücretli midir?

Navtex, ücretli bir sistem değildir ve kayıt olunmasına gerek yoktur.

 

Navtex mesaj içeriği;

Aşağıda 30.10.2017 tarihinde yayımlanan örnek bir Navtex mesajı görmektesiniz. Mesajlar ZCZC kodu ile başlar ve NNNN ile sona erer.

 

 

ZCZC BA99 ISTANBUL TURK RADIO

NAVTEX-DENIZCILERE 1111/17 SAYILI BILDIRI

KARADENIZ

SISMIK CALISMALAR, ORUC REIS VE ATAMAN ISIMLI GEMILER ILE 31 MART 2018  TARIHINE KADAR ASAGIDAKI SAHADA YAPILACAKTIR.

41 45.64 K 028 46.43 D

41 28.01 K 029 09.14 D

41 46.03 K 029 35.31 D

42 03.50 K 029 12.67 D

7 DENIZ MILI ACIK GECILMESI.

NNNN

 

Navtex uyarılarının aşağıdaki harf kodlarına göre hangi içeriğe sahip olduğu anlaşılır.

 

A: Navigational Warnings (Seyir Uyarıları)

B: Meteorological Warnings (Meteoroloji Uyarıları)

C: Ice Reports (Buz Raporları)

D: Search & Rescue Information, and Pirate Warnings (Arama & Kurtarma Bilgileri, ve Korsanlık Uyarıları)

E: Meteorological forecasts (Meteoroloji Tahminleri)

F: Pilot Service Messages (Kılavuzluk Hizmeti Mesajları)

G: AIS Messages (AIS Mesajları) - Eski DECCA mesajlarıdır

H: LORAN Messages (LORAN Mesajları)

I: Kullanılmamaktadır - Eski OMEGA mesajları

J: SATNAV Messages (SATNAV Mesajlarıdır) – SATNAV, GPS teknoloji öncesi kullanılan sistem idi. Şu anda GPS veya GLONASS ile alakalı mesajlar bu kod ile gelmektedir.

K: Other Electronic Navaid Messages (Diğer Elektronik Seyir Yardımcısı Mesajlar)

L: Navigational Warnings (Seyir Uyarıları) – A kodu dışında L kodu ile de gelebilir.

T: Test Transmissions (Test Yayımları) – Sadece Birleşik Krallık’ta kullanılmaktadır.

V: Notice to Fisherman (Balıkçılara Uyarılar) – Sadece ABD’de kullanılmaktadır.

W: Environmental (Çevresel) – Sadece ABD’de kullanılmaktadır.

X: Special Services – (Özel Servisler)

Y: Special Services – (Özel Servisler)

Z: Kullanılmamaktadır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

Deniz Demiri

Ülkemiz denizcileri tarafından yaygın kullanıma ve ihtiyaca sahip bir ürün değildir. Genellikle açık denizlerde, dünya turu yapan denizcilerin yardımına koşar. Esas amacı, sert koşullarda, teknenin sürüklenme hızını yavalaşlatmak ve tekneyi daha dengeli yapmaktır. O yüzden fırtına çapası, deniz demiri ve paraşüte benzediği için deniz paraşütü adı verilebilir.

Deniz demiri hakkında tarihte ilk bilgilere, 1877 yılındaki Amerikan Donanması arşivlerinde rastlanır. O zamanlar ahşap veya metalden yapılma düşünceleri vardı. Fakat günümüzdeki modern deniz demirleri, fazla yer kaplamamaları için kanvas kumaştan yapılmaktadır.

 

Yan yalpaya düşmekten kurtarır;

Bir tekne için fırtınamsı havalarda en kötü senaryo, dalgaların bordalardan yani yanlardan alınarak, teknenin yalpaya düşmesidir. Sert hava ve dalga yüksekliğinin fazla olduğu koşullarda, yandan alınan dalgalar, teknelere zarar verebilir.

Bu yüzdeni teknelerin genellikle baş taraflarından suya, paraşüt gibi deniz demiri bırakılır. Bu paraşüt sayesinde, teknenin dalga ve rüzgardan dolayı sürüklenme hızı yavaşlatılır. Yavaşlayan tekneyi, deniz demiri, kıça doğru çekiyormuş gibi davranır.

Bunun sonucunda, teknenin başı, daima dik kalır ve dalgaları kıçtan alarak yavaşça sürüklenir.

 

İki tip deniz demiri vardır;

Kullanım amacına göre iki farklı tipte deniz demiri vardır. Biri normal demir atılmış gibi, başını rüzgara ve dalgaya vererek, tekneyi frenletmektedir. Diğeri ise, kıç taraftan bırakılır ve sürüklenen tekneyi yavaşlatmayı hedefler. Her ikiside teknenin yalpaya düşmesini engellemiş olur.

 

Baştan bağlanan paraşütlü deniz demiri;

Dünya üzerinde açık deniz seyri yapan bir çok denizci, demir tip tercihini, rüzgar ve dalga önden gelecek şekilde kullanılan paraşüt tipi deniz demirinden kullanır. Yani açık denizde demir atılmış gibi davranış sergiler. Zincir ile halat karışımı bir bağlama halatı vardır ve bu halatı, baş taraftaki koç boynuzuna ya da ırgata bağlarlar.

 

Kıçtan bağlanan yavaşlatıcı deniz demiri;

Çok sert havalarda, gezi yelkencileri için rüzgar altına doğru dalgalar ile seyir yapmak zorlayıcı olabilir. Eğer fazla hızlı gidilirse ve dümen hakimiyeti kaybedilirse, yetişen dalganın tepesine çarpmak olasıdır. Bu tekneye ciddi hasarlar verebilir. Böyle bir durumda teknenin dalga üzerindeki anlık hızı 15 knot’lara kadar çıkabilir.

 

Bunu engellemek ve teknenin frenlemesini sağlamak için kıç taraftan başka tip deniz demiri kullanınılır. Teknenin 6 knot ve daha az hız ile seyredecek hale gelmesi hedeflenir. Bu sayede dümencinin, dümene daha kolay hakim olması sağlanır.

 

iyi günler dilerim; 

denizgiray

Deniz Giray

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.